W dniach 3 i 4 października br. w Targach Kielce odbył się Kongres Edukacji Przyszłości, którego organizatorami byli Kuratorium Oświaty w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Targi Kielce S.A. Honorowy patronat nad inicjatywą objęli: Pani Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej, Pani Agata Wojtyszek Wojewoda Świętokrzyski, Pan Adam Jarubas Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Pan Wojciech Lubawski Prezydent Miasta Kielce. Wydarzenie było przestrzenią do inspirowania placówek oświatowych, firm oraz instytucji do działań innowacyjnych w codziennej działalności edukacyjnej. Kongres stanowiły dwa ściśle powiązane ze sobą wydarzenia: Kreatywnie i Innowacyjnie w edukacji oraz Atelier przyszłości – doradztwo edukacyjno–zawodowe.
Przedstawiciele CK Technik uczestniczyli w drugim dniu Kongresu, podczas którego zaprezentowane zostały doświadczenia instytucji oraz firm skutecznie realizujących doradztwo edukacyjno-zawodowe. W trakcie spotkania poruszone zostały kwestie wykorzystania technologii sztucznej inteligencji w edukacji, life long learning czyli uczenia się przez całe życie, e-learningu w kształceniu zawodowym, współpracy biznesu i szkół branżowych, mobilności zawodowej oraz kreatywnych rozwiązań w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego. Przedstawione zostały również doświadczenia z Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.
Ważnym punktem spotkania była debata poświęcona umiejętnościom, kompetencjom i kwalifikacjom pracownika przyszłości, którą miał zaszczyt poprowadzić Pan Dominik Kraska Dyrektor CK Technik. Uczestnikami dyskusji byli:
- dr. Hab. Pan Stefan Kaczmarczyk z University of Northampton, Wielka Brytania
- Pani Karolina A. Lovejoy, przedstawicielka United States Distance Learning Association
- Pan Andrzej Rybka, Dyrektor Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Dolina Lotnicza
- Pan Przemysław Gorazda Kierownik ds. zarządzania zasobami ludzkimi w Pilkington Automotive Poland
- Pan Tadeusz Popielas – Sekretarz Generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Dźwigów
- Pan Marek Kolarski – Dyrektor Technikum Energetycznego w Krakowie
W swoich wypowiedziach uczestnicy debaty wielokrotnie podkreślali zmiany zachodzące na rynku pracy wynikające z procesów informatyzacji, automatyzacji, robotyzacji oraz konieczności dostosowania i dopasowania edukacji w tym zakresie.
Bardzo istotnym przesłaniem ekspertów, które wielokrotnie pojawiało się w wypowiedziach była konieczność zacieśniania współpracy na linii uczeń–rodzic–szkoła-przedsiębiorca, która jest jedyną drogą pozwalającą wykształcić zarówno wykwalifikowanego pracownika, jak również odpowiedzialnego człowieka i obywatela.
Paneliści zwrócili również uwagę na ogromną potrzebę szerokiej promocji szkolnictwa zawodowego już od najmłodszych lat a kluczowym czynnikiem sukcesu kształcenia zawodowego jest orientacja przedzawodowa a następnie doradztwo zawodowe.
Wnioski płynące z debaty stały się niewątpliwie inspiracją do podejmowania dalszych działań mających na celu podnoszenie jakości kształcenia oraz doradztwa zawodowego poprzez wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań, które pomogą młodym osobom odnaleźć się na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.