Program wychowawczo profilaktyczny

                                                                                                        PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY

                                                                                                  CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W KIELCACH

                                                                                                                          ROK SZKOLNY 2022/2023

 

 

„ Wychowanie dzieci to w rzeczywistości twórcza praca kształtująca naszych następców”

P. Callaway

 

Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny Centrum Kształcenia Zawodowego w Kielcach  został opracowany przez zespół ds. opracowania programu wychowawczo-profilaktycznego powołany przez dyrektora szkoły w składzie:

1.     Agnieszka Grzesik- pedagog szkolny

2.     Opiekunowie grup

 

Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny Centrum Kształcenia Zawodowego w Kielcach przyjęto uchwałą Rady Pedagogicznej

nr 1 z dnia 14 września 2022 r.

 

Preambuła

 

            Z dniem 1 września 2017 r. na mocy przepisów ustawy Prawo oświatowe Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło warunki umożliwiające wzmocnienie wychowawczej funkcji szkoły (art. 4 ust. pkt 24 oraz art. 26 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe). Obowiązujące przepisy obligują szkoły do połączenia programu wychowawczego i programu profilaktyki w jeden dokument – program wychowawczo-profilaktyczny, który powinien obejmować treści i działania wychowawcze skierowane do uczniów oraz treści i działania profilaktyczne dostosowane do potrzeb rozwojowych uczniów, przygotowane w oparciu o diagnozę potrzeb i problemów występujących w danej społeczności szkolnej, skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców

            Również w obowiązującej podstawie programowej kształcenia ogólnego określono zadania wychowawczo-profilaktyczne szkoły, w tym do realizacji na zajęciach z wychowawcą, oraz zadania wychowawcze w przedmiotach na każdym etapie edukacyjnym w poszczególnych typach szkół (art. 4 pkt 24 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe).

            Działalność wychowawcza szkoły należy do podstawowych celów polityki edukacyjnej państwa. Wychowanie młodego pokolenia jest zadaniem rodziny i szkoły, która w swojej działalności powinna uwzględniać wolę rodziców, ale także państwa, do którego obowiązków należy stwarzanie właściwych warunków wychowania. Pierwszeństwo w wychowaniu dziecka mają jego rodzice lub prawni opiekunowie. To oni przede wszystkim kształtują jego charakter, przekazują doświadczenia, kształtują system wartości, a szkoła pełni funkcję wspomagającą. Nauczyciele wspierają rodziców w dziedzinie wychowania. Wychowanie to wspieranie dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, które powinno być wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki, czyli zapobiegania i przeciwdziałania zachowaniom problemowym. Wychowanie to proces umacniania ucznia w rozwoju angażujący dwie osoby: wychowawcę oraz wychowanka, pozostające w osobowej relacji. Osoby te współdziałają w osiąganiu celów wychowawczych, tj. pełnej dojrzałości w czterech podstawowych sferach: fizycznej, psychicznej, społecznej i aksjologicznej.

            Dbałość szkoły o rozwój emocjonalny, intelektualny, społeczny, duchowy i zdrowotny powinna przygotować ucznia do prawidłowego funkcjonowania we współczesnym świecie.

            W procesie wychowania rozumianym jako relacja pomiędzy wychowawcą i wychowankiem możemy wyodrębnić dwa obszary oddziaływań. Pierwszy obszar to działania związane z opieką, ochroną, dostrzeganiem i rozumieniem problemów ucznia oraz reagowanie na nie. Drugi obszar wychowania to działania ukierunkowane na kształtowanie postaw wobec samego siebie, innych ludzi, zarówno dorosłych, jak i rówieśników i zadań nie tylko związanych ze szkołą. Oba obszary powinny się łączyć, ponieważ młodzi ludzie potrzebują od dorosłych opieki, zrozumienia, wsparcia, ochrony przed zagrożeniami, a także pomocy w poszukiwaniu wskazówek, wzorców oraz reguł postępowania w odkrywaniu świata dorosłych. W procesie wychowania niezwykle ważne znaczenie mają wzorce osobowe dorosłych, z którymi młodzież spotyka się w szkole, w szczególności wychowawców i nauczycieli. Podstawą wychowania w szkole jest umiejętność nawiązania dialogu z uczniem i kontakt z nim. Na tej bazie może on budować relacje z innymi dorosłymi i z rówieśnikami.

Ramą tej relacji są:

·       zbiór zasad regulujących życie w szkole (Statut Szkoły, normy wewnątrzszkolne i wewnątrzklasowe);

·       role, jakie pełnią poszczególni członkowie społeczności szkolnej;

·       zadania wychowawcze wynikające z celów i wspólnych wartości, czyli system wychowania (na bazie którego opracowano Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny).

      Istotą pracy wychowawczej szkoły, a więc zadaniem każdego nauczyciela oraz pozostałych pracowników placówki, jest tworzenie takich sytuacji, które zaspokajałyby potrzeby rozwojowe ucznia i sprzyjały nabywaniu doświadczeń mających wpływ na rozwój jego osobowości.

      Wychowanie to nie tylko działania zaplanowane, ale także te spontaniczne, podejmowane w konkretnych sytuacjach: na lekcjach, w czasie przerw, podczas zajęć pozalekcyjnych, wycieczek, słowem – w każdej chwili.

          Aby realizacja Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego była możliwa, skuteczna i efektywna, konieczne jest ze strony realizatorów programu, a więc wszystkich dorosłych w szkole:

·       współdziałanie w zakresie realizacji zadań z rodzicami/prawnymi opiekunami uczniów;

·       spójność wewnętrzna realizatorów programu (jedność wartości i zachowań, w tym werbalnych i niewerbalnych);

·       bezwzględne szanowanie godności ucznia;

·       kompetencja profesjonalna;

·       dobry kontakt emocjonalny;

·       dostosowanie rodzaju relacji i własnych oczekiwań do poziomu dojrzałości ucznia (oczekiwanie nie więcej niż to wynika z poziomu dojrzałości ucznia, ale i nie traktowanie go poniżej jego możliwości);

·       spójność prowadzonych działań wychowawczych i współpraca wszystkich osób zajmujących się rozwiązaniem określonego problemu.

          Szczególne znaczenie w wychowaniu młodych ludzi odgrywa profilaktyka. W okresie adolescencji kształtuje się hierarchia wartości, doskonalą się relacje z innymi ludźmi, wzmacnia się poczucie pewności siebie oraz kształcą się skomplikowane procesy myślowe. To trudny okres dla każdego młodego człowieka. Większość z nich radzi sobie z problemami wieku dorastania przede wszystkim wtedy, gdy w ich środowisku obowiązują jasne reguły postępowania oraz gdy są w nim osoby, na których młody człowiek mógłby się wzorować. Inaczej się dzieje, kiedy brakuje tych czynników. Istnieje wtedy zagrożenie powstawania negatywnych zachowań u uczniów, tym bardziej im większe znaczenie przypisują oni osobom nie najlepiej funkcjonującym społecznie. Pojawia się duże ryzyko powielania przez młodą osobę zachowań patologiczny.

       Ustalając zadania z zakresu profilaktyki autorzy programu wzięli pod uwagę uwarunkowania środowiskowe, etap rozwoju, na którym znajdują się uczniowie oraz problemy w funkcjonowaniu wychowanków ujawnione w wyniku przeprowadzonej diagnozy. Profilaktyka to proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami, zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, to działania ograniczające i likwidujące czynniki, które zaburzają rozwój i dezintegrują zdrowy styl życia. Tak więc, skuteczna profilaktyka w szkole to zespół takich działań, które zapewniają uczniom bezpieczeństwo fizyczne, psychiczne i emocjonalne oraz wyposażają młodych ludzi w wiedzę i umiejętności służące dbałości o zdrowie, rozpoznawaniu i zaspokajaniu potrzeb oraz prawidłowemu funkcjonowaniu społecznemu. Główną ideą działań profilaktycznych jest strategia pozytywnego rozwoju młodzieży (tzw. profilaktyka pozytywna), polegająca na podejmowaniu działań ukierunkowanych na rozwijanie mocnych stron i zasobów, dzięki którym młody człowiek staje się bardziej odporny na wpływ czynników ryzyka.

             Wychowanie młodego człowieka stanowi integralną część pracy każdego nauczyciela. Zadaniem naszej szkoły jest wyposażenie go w umiejętności niezbędne do funkcjonowania w rozwijającym się świecie i kontynuowania nauki. Nasza szkoła w swoich działaniach realizuje funkcję dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą.

        Celem realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego jest takie funkcjonowanie szkoły, w której:

·       panuje miła, przyjazna i życzliwa atmosfera, oparta na wysokiej kulturze osobistej, wzajemnym szacunku i akceptacji, w której brak jest agresji, przemocy i dyskryminacji,

·       inicjujemy i aktywnie uczestniczymy w życiu społeczności lokalnej, uwzględniając w swoich działaniach problematykę zdrowotną i profilaktykę uzależnień;

·       uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności, wszechstronnie rozwijają swoje zainteresowania, które przygotowują ich do dalszego procesu kształcenia,

·       nauczyciele poprzez swoją aktywność uczą młodego człowieka pracy na rzecz środowiska, kształtują postawę otwartości, kreatywności, bezinteresowności,

·       rodzice są odpowiedzialni za budowanie systemu wartości u swoich dzieci, wspierają nauczycieli, współuczestniczą w podejmowaniu decyzji i rozwiązywaniu problemów.

          Każdy człowiek jest odrębną indywidualnością, więc jego rozwój uzależniony jest od wielu jednostkowych predyspozycji, od środowiska społeczno-wychowawczego oraz doświadczeń. Niektórzy uczniowie będą osiągali dojrzałość intelektualną czy społeczną szybciej, dla innych będzie to dłuższy proces, dlatego też działania szkoły zaprojektowane zostały na cały cykl edukacji w szkole ponadpodstawowej.

       Wdrażając program wychowawczo-profilaktyczny szkoły należy brać pod uwagę, że „rozwój – to przewartościowanie, zmiana punktu widzenia, akceptacja czegoś dotychczas nieakceptowanego w sobie samym, zmiana kierunku dążenia, nawet – rezygnacja z czegoś.” (Elżbieta Sujak )

 

Podstawa prawna

Program wychowawczo – profilaktyczny szkoły to dokument wewnętrzny szkoły, uchwalany przez Radą Pedagogiczną w porozumieniu z Radą Rodziców (patrz art. 54 Ustawy Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 – (poz. 59)

Program wychowawczo – profilaktyczny odwołuje się do prawa zewnętrznego, to jest:

1.     Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. art. 48, 53, 54, 70, 72; (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483);

2.     Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. ;

3.     Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności;

4.     Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.);

5.     Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1327 ze zm.);

6.     Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1082);

7.     Ustawa z 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 487 ze zm.);

8.     Ustawa z 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 852 ze zm.);

9.     Ustawa z 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 1446 ze zm.). 

10.  Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1449);

11.  Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023;

12.  „Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych – tryb pełny stacjonarny” - zbiór zaleceń uwzględniający sytuację epidemiologiczną, w tym dotyczących pomocy psychologicznej w sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19.

13.   Statut Zespołu Centrum Kształcenia Zawodowego w Kielcach

 

Ponadto wykorzystano:

Raport Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej „Jak wspierać uczniów po roku epidemii? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i zdrowia psychicznego” – sporządzony na zlecenie MEiN (oparty na wynikach badań wśród uczniów, rodziców, nauczycieli w okresie kwiecień 2020 – styczeń 2021).

 

             Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny na rok 2022/2023 został opracowany na podstawie diagnozy w zakresie występujących w środowisku szkolnym potrzeb rozwojowych uczniów, w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych oraz innych problemów występujących w środowisku szkolnym, z uwzględnieniem:

•       ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego realizowanego w roku szkolnym 2021/2022;

•       wniosków z pracy zespołu wychowawczego i zespołów przedmiotowych;

•       wniosków z nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora;

•       analizy dokumentacji szkolnej (e-dziennik, wychowawców);

•       bieżących obserwacji zachowań uczniów;

•       priorytetów polityki oświatowej na rok szkolny 2021/2023.

 

Wyniki diagnozy pozwoliły określić czynniki chroniące i czynniki ryzyka:

Chroniące:

•       pozytywne relacje uczniów z rodzicami;

•       dobra i przyjazna atmosfera w szkole;

•       umiejętność rozwiązywania problemów, radzenia sobie z emocjami;

•       przynależność do pozytywnej grupy rówieśniczej;

•       wrażliwość społeczna;

•       rozwijanie zainteresowań uczniów;

•       działania integrujące w szkole;

•       indywidualne podejście do ucznia;

•       przestrzeganie norm i zasad życia społecznego.

Ryzyka:

•       niekulturalne zachowania uczniów względem siebie;

•       agresja słowna i fizyczna;

•       brak motywacji do nauki;

•       brak wrażliwości społecznej;

•       niska samoocena, brak wiary w siebie;

•       palenie papierosów/e-papierosów.

 

            W działaniach profilaktyczno-wychowawczych będziemy się koncentrować przede wszystkim na profilaktyce pierwszorzędowej uznając, że najlepiej odpowiada ona potrzebom uczniów naszej szkoły. Chodzi tu głównie o tworzenie wspierającego, przyjaznego klimatu szkoły, rozwijanie różnych umiejętności życiowych, prospołecznych, które pozwolą naszym wychowankom radzić sobie z problemami, a przez to zmniejszą prawdopodobieństwo podejmowania zachowań ryzykownych.

Działania profilaktyczne będziemy realizować przez następujące strategie:

•       informacyjne – dostarczanie adekwatnych informacji na temat skutków zachowań;

•       edukacyjne – rozwijanie ważnych umiejętności psychologicznych i społecznych (nawiązywania relacji, radzenia sobie ze stresem, rozwiązywania konfliktów itp.);

•       alternatywne – pomoc w zaspakajaniu ważnych potrzeb psychologicznych np. sukcesu, przynależności, osiąganie satysfakcji życiowej przez ułatwianie angażowania się w działalność akceptowana społecznie.

 

Działalność wychowawcza w szkole polega na prowadzeniu działań na rzecz promocji zdrowia i działań wspomagających uczniów w ich wszechstronnym rozwoju a także poszerzaniu i systematyzowaniu wiedzy i umiejętności w tym zakresie u uczniów, nauczycieli, rodziców/opiekunów i obejmuje w szczególności :

•       współdziałanie całej społeczności szkolnej na rzecz kształtowania u uczniów wiedzy umiejętności i postaw określonych w „sylwetce absolwenta” ;

•        kształtowanie postaw prozdrowotnych, odpowiedzialności za własne zdrowie i własny rozwój oraz postaw prospołecznych;

•        wzmacnianie więzi ze szkołą i środowiskiem lokalnym;

•        kształtowanie w szkole przyjaznego klimatu i prawidłowych relacji w całej społeczności szkolnej tj rówieśniczych, uczniów i nauczycieli a także nauczycieli i rodziców;

•       przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze i zachowań stosownych do przyjętych zasad kultury bycia i żywego słowa;

•       doskonalenie kompetencji wychowawczych nauczycieli, rodziców oraz opiekunów a także rozwijanie umiejętności budowania podmiotowych relacji w całej społeczności szkolnej;

•       współdziałanie nauczycieli rodziców /opiekunów/ w budowaniu spójnego systemu wartości tzw „wspólnego frontu wychowawczego” i wspólnych działań w dbałości o zdrowie;

•       poszerzanie wiedzy nauczycieli i rodziców/opiekunów pozwalającej na wspólne prowadzenie działań wychowawczo – profilaktycznych w sposób zapewniający realizację zadań na poziomie umożliwiającym osiąganie standardów misji szkoły.

 

Działalność profilaktyczna polega na realizowaniu działań z zakresu profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej i obejmuje w szczególności :

•       wspieranie wszystkich uczniów w prawidłowym rozwoju i zdrowym stylu życia oraz realizację zadań na rzecz ograniczenia zachowań ryzykownych niezależnie od poziomu ryzyka w zakresie substancji psychotropowych, środków odurzających , środków zastępczych, substancji psychoaktywnych;

•       szczególne wsparcie i pomoc uczniom, którzy ze względu na sytuację rodzinną lub inne uwarunkowania są w wyższym stopniu narażeni na zachowania ryzykowne;

•       wspieranie uczniów, którzy podjęli ewentualne zachowania ryzykowne;

•       realizowanie wśród programów promocji zdrowia psychicznego i profilaktyki;

•       doskonalenie wiedzy umiejętności i kompetencji nauczycieli w zakresie realizacji działań profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej.

 

W bieżącym roku szkolnym najważniejsze działania w pracy wychowawczej są ukierunkowane na:

•       wspomaganie rozwoju ucznia w sferze emocjonalnej i społecznej;

•       wzbudzanie poczucia przynależności do grupy;

•       odbudowanie i umacnianie u uczniów prawidłowego funkcjonowania w grupie społecznej w szkole, klasie (reintegracja);

•       utrwalanie u uczniów świadomego respektowania reguł sanitarnych przyjętych na czas epidemii COVID-19;

•       rozbudzanie poczucia własnej wartości, wiary we własne siły i możliwości;

•       budowanie poczucia tożsamości regionalnej i narodowej;

•       przeciwdziałanie przemocy i agresji;

•       przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych;

•       kształtowanie postaw proekologicznych;

•       troska o szeroko pojęte bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i rodziców.

 

Zadania profilaktyczne programu to:

•       zapoznanie z normami zachowania obowiązującymi w szkole i ich przestrzeganie;

•       promowanie zdrowego stylu życia;

•       kształtowanie nawyków prozdrowotnych;

•       rozpoznawanie sytuacji i zachowań ryzykownych, w tym korzystanie ze środków psychoaktywnych (lekarstw bez wskazań lekarskich, papierosów, alkoholu i narkotyków);

•       eliminowanie z życia szkolnego agresji i przemocy rówieśniczej;

•       niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem komputera, Internetu, telefonów komórkowych i telewizji;

•       wzmacnianie poczucia własnej wartości uczniów, podkreślanie pozytywnych doświadczeń życiowych, pomagających młodym ludziom ukształtować pozytywną tożsamość;

•       uczenie sposobów wyrażania własnych emocji i radzenia sobie ze stresem;

•       uczenie dbałości o zdrowie psychiczne oraz wzmacnianie poczucia oparcia w najbliższym środowisku (rodzina, nauczyciele, specjaliści) w sytuacjach trudnych.

 

Struktura oddziaływań wychowawczych

 

Dyrektor szkoły:

•       stwarza warunki dla realizacji procesu wychowawczego w szkole;

•       sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne, dba o prawidłowy poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły;

•       inspiruje nauczycieli do poprawy istniejących lub wdrożenia nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu innowacyjnych działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów;

•       stwarza warunki do działania w szkole lub placówce: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły;

•       współpracuje z zespołem wychowawców, pedagogiem szkolnym;

•       wspomaga nauczycieli w realizacji zadań;

•       czuwa nad realizowaniem przez uczniów obowiązku szkolnego;

•       nadzoruje zgodność działania szkoły ze statutem, w tym dba o przestrzeganie zasad oceniania, praw uczniów, kompetencji organów szkoły;

•       motywuje nauczycieli i specjalistów do opracowania modelu wsparcia i pomocy uczniom przeżywającym trudności psychiczne;

•       stwarza warunki do poszukiwania optymalnych rozwiązań w zakresie budowania systemu działań wspierających kondycję psychiczną uczniów;

•       inspiruje wszystkie grupy społeczności szkolnej do budowania dobrych wzajemnych relacji w środowisku szkolnym, jako czynnika zwiększającego skuteczność i efektywność udzielanego wsparcia;

•       stwarza warunki do przestrzegania w szkole „Wytycznych MEiN, MZ i GIS” obowiązujących w okresie pandemii, zapewnia równowagę pomiędzy wymaganiami reżimu sanitarnego a działaniami chroniącymi zdrowie psychiczne uczniów;

•       dostosowuje ofertę zajęć pozalekcyjnych do oczekiwań uczniów w celu stworzenia warunków do realizacji pasji, udziału z zajęciach sportowych, kontaktu z przyrodą, a także kontaktu bezpośredniego uczniów ze sobą, z zachowaniem zasad sanitarnych;

•       dokonuje analizy obciążeń nauczycieli, opiekunów i pedagogów czynnościami formalnymi (np. prowadzeniem dokumentacji uzupełniającej, sprawozdań), w miarę możliwości redukuje ich ilość, analizuje dotychczasowe procedury i regulaminy, aby odciążyć kadrę na rzecz tworzenia warunków do nawiązywania indywidualnych relacji z uczniami i klasami;

•       czuwa nad intensyfikowaniem współpracy nauczycieli i opiekunów z pedagogiem szkolnym oraz pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznych w celu szybkiego i skutecznego reagowania na zaobserwowane problemy uczniów;

•       czuwa nad wykonywaniem zadań przez specjalistów szkoły – pedagog i inni specjaliści powinni aktywnie włączać się do bezpośredniej pracy profilaktycznej i bezpośredniego wsparcia uczniów i rodziców, służyć doradztwem dla nauczycieli, wspierać ich w identyfikowaniu problemów uczniów i prowadzeniu z uczniami zajęć wspierających, integracyjnych, profilaktycznych;

•       nadzoruje realizację Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.

 

 

Rada pedagogiczna:

•       uczestniczy w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły i potrzeb w zakresie działań profilaktycznych, w tym w zakresie działań wspierających kondycję psychiczną uczniów po okresie długotrwałej nauki zdalnej i izolacji od bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami;

•       dostosowuje wymagania związane z realizacją podstawy programowej do zmniejszonej efektywności kształcenia wynikającej z osłabionej kondycji psychicznej uczniów oraz niższej efektywności zdalnego nauczania;

•       dokonuje wyboru programów profilaktycznych wspierających uczniów psychicznie i uczących umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami czasu epidemii oraz adaptacji do zmieniających się warunków nauki;

•       opracowuje projekt programu wychowawczo-profilaktycznego i uchwala go w porozumieniu z Radą rodziców;

•       opracowuje i zatwierdza dokumenty i procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, a także depresją;

•       uczestniczy w realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.

 

 

Nauczyciele:

•       współpracują z opiekunami grup, innymi nauczycielami, pedagogiem, innymi specjalistami w zakresie realizacji zadań wychowawczych i profilaktycznych, uczestniczą w realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego;

•       reagują na obecność w szkole osób obcych, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla ucznia;

•       reagują na przejawy depresji, agresji, niedostosowania społecznego i uzależnień uczniów;

•       przestrzegają obowiązujących w szkole procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, a także depresją i innymi negatywnymi skutkami epidemii COVID-19;

•       przestrzegają reguł sanitarnych określonych w „Wytycznych MEiN, MZ, GIS”, obowiązujących w szkole w okresie epidemii COVID19;

•       udzielają uczniom pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych, skutków długotrwałej izolacji społecznej, ograniczeń i nieprzewidywalnych zmian związanych z epidemią COVID-19;

•       zapewniają atmosferę współpracy, zaufania, otwartości, wzajemnego wspomagania;

•       kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu i demokracji;

•       rozmawiają z uczniami i rodzicami o zachowaniu i frekwencji oraz postępach w nauce na swoich zajęciach;

•       wspierają zainteresowania, pasje i rozwój osobowy ucznia.

 

Opiekunowie grup:

•       diagnozują sytuację w grupie, zapewniają atmosferę współpracy, zaufania, otwartości, wzajemnego wspomagania;

•       rozpoznają potrzeby uczniów w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, w tym zagrożenia wynikające z długotrwałej izolacji społecznej w okresie epidemii COVID-19;

•       rozpoznają indywidualne potrzeby rozwojowe uczniów, w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych;

•       zapoznają uczniów swoich klas i ich rodziców z prawem wewnątrzszkolnym i obowiązującymi zwyczajami, tradycjami szkoły;

•       są członkami zespołu wychowawczego i wykonują zadania zlecone przez przewodniczącego zespołu;

•       oceniają zachowanie uczniów swojej grupy, zgodnie z obowiązującymi w szkole procedurami;

•       współpracują z innymi nauczycielami uczącymi w klasie, rodzicami uczniów, pedagogiem szkolnym oraz specjalistami pracującymi z uczniami o specjalnych potrzebach;

•       wspierają uczniów potrzebujących pomocy, znajdujących się w trudnej sytuacji;

•       rozpoznają oczekiwania swoich uczniów i ich rodziców;

•       dbają o dobre relacje uczniów w grupie, utrzymywanie kontaktów rówieśniczych, rozwijanie wzajemnej pomocy i współpracy grupowej,

•       podejmują działania profilaktyczne w celu przeciwdziałania niewłaściwym zachowaniom podopiecznych;

•       współpracują z sądem, policją, innymi osobami i instytucjami działającymi na rzecz dzieci i młodzieży.

 

Zespół wychowawczy:

•       opracowuje projekty procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, zasad współpracy z instytucjami i osobami działającymi na rzecz uczniów, propozycje modyfikacji zasady usprawiedliwiania nieobecności, karania, nagradzania, wystawiania ocen zachowania i innych;

•       analizuje i rozwiązuje bieżące problemy wychowawcze, promuje metodę pozytywnego dyscyplinowania uczniów;

•       ustala potrzeby w zakresie doskonalenia umiejętności wychowawczych nauczycieli, w tym rozpoczynających pracę w roli opiekuna;

•       przygotowuje analizy i sprawozdania w zakresie działalności wychowawczej i profilaktycznej szkoły;

•       uczestniczy w poszukiwaniu nowych rozwiązań na rzecz budowania szkolnego systemu ochrony zdrowia psychicznego uczniów.

 

Pedagog szkolny:

•       diagnozuje środowisko wychowawcze, w tym stan kondycji psychicznej uczniów;

•       uczestniczy w poszukiwaniu nowych rozwiązań na rzecz budowania szkolnego systemu ochrony zdrowia psychicznego uczniów,

•       zapewnia uczniom pomoc psychologiczną w odpowiednich formach;

•       współpracuje z rodzicami uczniów potrzebującymi szczególnej troski wychowawczej lub stałej opieki, wsparcia psychologicznego,

•       zabiega o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów;

•       współpracuje z rodzicami w zakresie działań wychowawczych i profilaktycznych, udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej rodzicom uczniów;

•       współpracuje z placówkami wspierającymi proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły i poszerzającymi zakres działań o charakterze profilaktycznym, w tym z poradnią psychologiczno-pedagogiczną;

•       wpiera nauczycieli, wychowawców, inne osoby pracujące z uczniami w identyfikacji problemów uczniów, w tym wczesnych objawów depresji, a także w udzielaniu im wsparcia;

•       rozwija współpracę z nauczycielami, wychowawcami, a także pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznych w celu szybkiego i skutecznego reagowania na zaobserwowane problemy uczniów;

•       aktywnie włącza się do bezpośredniej pracy profilaktycznej i bezpośredniego wsparcia uczniów i rodziców, służy doradztwem dla nauczycieli, wspiera ich w identyfikowaniu problemów uczniów i prowadzeniu z uczniami zajęć wspierających, integracyjnych, profilaktycznych;

•       wspiera nauczycieli, wychowawców, innych psychologów czy pedagogów, którym trudno jest wspierać uczniów w związku z tym, że sami przeżywają stan silnego przygnębienia epidemią, przemęczenia lub przechodzą inny kryzys psychiczny;

•       promuje budowanie dobrych, wzajemnych relacji pomiędzy wszystkimi grupami społeczności szkolnej, jako czynnika zwiększającego skuteczność i efektywność udzielanego wsparcia.

 

Rodzice:

•       zasięgają informacji na temat swoich dzieci w szkole;

•       współpracują z opiekunem grupy i innymi nauczycielami uczącymi;

•       dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez uczniów.

 

Misja i wizja szkoły

Misja szkoły:

Misją szkoły jest towarzyszenie młodemu człowiekowi w szczególnym okresie jego rozwoju, przekazywanie wiedzy, kształcenie i wychowanie w duchu wartości i poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata, kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, także przedstawicielami innych kultur. Szkoła zapewnia pomoc we wszechstronnym rozwoju uczniów w wymiarze intelektualnym, psychicznym i społecznym, zapewnia pomoc psychologiczno – pedagogiczną uczniom. Misją szkoły jest uczenie wzajemnego szacunku i uczciwości jako postawy życia w społeczeństwie i w państwie, w duchu przekazu dziedzictwa kulturowego i kształtowania postaw patriotycznych, a także budowanie pozytywnego obrazu szkoły poprzez kultywowanie, tworzenie i poszanowanie jej tradycji. Szkoła rozwija umiejętności, talenty i pasje uczniów, przygotowuje do odbioru zjawisk współczesnej kultury oraz do życia w sferze osobistej i społecznej w harmonii ze środowiskiem naturalnym. Misją szkoły jest także przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych, kształtowanie postawy odpowiedzialności za siebie i innych oraz troska o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i rodziców.

 

Wizja szkoły :

Szkoła stanowi wspólnotę nauczycieli, uczniów i rodziców, dąży do zgodnego współdziałania w realizacji celów dydaktyczno - wychowawczych opartych o podstawowe wartości: miłość, mądrość, uczciwość, wolność, tolerancja, dobro, piękno, jest miejscem przyjaznym, bezpiecznym i w swych działaniach wspiera rozwój każdego ucznia.

 

Sylwetka absolwenta

Mając na względzie przygotowanie młodego człowieka do aktywnego życia we współczesnym świecie pragniemy aby uczeń kończący naszą szkołę:

•    był dobrze przygotowany do dalszej drogi edukacyjnej oraz obowiązków zawodowych, potrafił korzystać z różnych źródeł informacji, posiadał umiejętności zdobywania, przetwarzania i wykorzystywania wiedzy;

•    umiał samodzielnie, twórczo i krytyczne myśleć;

•    rozwijał własne zdolności oraz cechy charakteru takie jak: odporność psychiczna, cierpliwość, zmysł organizacyjny, zaangażowanie, tolerancja itp. i potrafił je wykorzystywać dla samorealizacji;

•    był otwarty na poznawanie innych kultur, był Europejczykiem ale także świadomym swej tożsamości narodowej Polakiem;

•    był otwarty na kontakty z innymi i potrafił współpracować w zespole, szanował potrzeby innych i był chętny do niesienia pomocy;

•    miał potrzebę aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i znał dziedzictwo kultury narodowej;

•    był dojrzały i potrafił pełnić role społeczne, odnajdywał się w przemianach współczesnego świata;

•    brał aktywny udział w życiu społeczeństwa, znał prawa i obowiązki obywatela w demokratycznym państwie, był wrażliwy na potrzeby innych i gotowy do niesienia pomocy;

•    był świadomy współczesnych zagrożeń społecznych i cywilizacyjnych, podejmował odpowiedzialne decyzje w trosce o bezpieczeństwo własne i innych, szanował przyrodę aby zachować ją dla przyszłych pokoleń.

 

Cele programu Wychowawczo- Profilaktycznego

Cel główny:

Wyrównywanie szans wszystkich uczniów poprzez dążenie do wszechstronnego rozwoju osobowego wychowanka w wymiarze intelektualnym, fizycznym, psychicznym, zdrowotnym i społecznym.

Cele podstawowe:

1.     Wspomaganie ucznia w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:

·       fizycznej – poprzez zdobycie przez niego wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowanie zachowań prozdrowotnych;

·       psychicznej – ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, ukształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi zdrowia, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności;

·       społecznej – poprzez kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz ćwiczeniu umiejętności wypełniania ról społecznych, poprzez rozwijanie obywatelskich, patriotycznych i społecznych postaw uczniów, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, przywiązania do historii i tradycji narodowych, przygotowanie i zachęcanie do podejmowania działań na rzecz środowiska przyrodniczego, szkolnego i lokalnego, w tym do angażowania się w wolontariat;

·       aksjologicznej – ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia.

2.     Przeciwdziałanie narkomanii poprzez eliminację lub redukcję czynników ryzyka oraz jednocześnie wzmacnianie czynników chroniących.

 

Cele szczegółowe:

1.     Propagowanie modelu wartości opartego na uniwersalnych zasadach poprzez:

·       poszanowanie życia ludzkiego jako najwyższej wartości;

·       kierowanie się w stosunkach międzyludzkich uczciwością i prawdą;

·       poszanowanie godności osobistej.

2.     Kształtowanie dojrzałości i aktywnej postawy życiowej oraz umiejętności planowania własnego rozwoju poprzez:

·       rozpoznawanie i rozwój zainteresowań, zdolności, talentów;

·       kształtowanie postawy odpowiedzialności za bezpieczeństwo, własne decyzje i czyny;

·       korzystanie z przysługujących praw i wywiązywanie się z obowiązków;

zapewnienie równości szans w dostępie do różnych szkolnych form edukacyjnych, opiekuńczych, kulturalnych i sportowych;

·       motywowanie do samokształcenia;

·       dbałość o wysoką kulturę osobistą;

·       kształtowanie postawy przedsiębiorczości i wytrwałości w dążeniu do ustanowionych celów;

·       preorientacja zawodowa i kształtowanie umiejętności radzenia sobie na współczesnym rynku pracy.

3.     Promowanie zdrowego, ekologicznego i bezpiecznego stylu życia poprzez:

·       organizowanie akcji propagujących zdrowy i higieniczny tryb życia;

·       kształcenie umiejętności radzenia sobie z zagrożeniami;

·       podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska;

·       podnoszenie świadomości w sferze bezpieczeństwa.

4.     Zapobieganie zachowaniom ryzykownym poprzez promowanie zdrowego trybu życia i wspieranie wszechstronnego rozwoju ucznia.

5.     Przeciwdziałanie uzależnieniom – pomoc w zdobyciu wiedzy na temat uzależnień i innych zagrożeń dla zdrowia oraz w nabywaniu umiejętności przeciwdziałania tym zagrożeniom.

6.     Kształtowanie postaw prospołecznych i prorodzinnych.

7.     Wspieranie ucznia podczas pojawiania się sytuacji trudnych.

8.     Wzmacnianie poczucia własnej wartości, wiary w siebie i swoje możliwości.

9.     Przygotowanie do harmonijnego uczestnictwa w życiu społecznym poprzez:

·       kształtowanie pozytywnych relacji z rodziną i najbliższym otoczeniem;

·       kształtowanie postawy patriotycznej, poszanowanie kultury, tradycji, symboli szkolnych, lokalnych i narodowych, tolerancja wobec odmiennych poglądów;

·       rozwijanie tożsamości europejskiej;

·       wypracowywanie umiejętności konstruktywnego rozwiązywania konfliktów;

·       wspieranie rozwoju samorządności uczniowskiej, współpraca z organizacjami i instytucjami w środowisku lokalnym;

·       kształtowanie umiejętności współpracy w zespołach klasowych, zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły i środowiska lokalnego.

10.  Indywidualizacja procesu dydaktyczno – wychowawczego ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych i młodzieży uzdolnionej, przy ścisłej współpracy z rodzicami poprzez:

·       wsparcie uczniów wymagających szczególnej opieki;

·       organizowanie zajęć dla uczniów szczególnie uzdolnionych przy wykorzystaniu aktywnych metod pracy;

·       współpraca z rodzicami, wspólne rozwiązywanie pojawiających się problemów.

 

Zasady współpracy wychowawczej z rodzicami

1.     W pracy wychowawczej dyrektor szkoły i nauczyciele wspierają rodziców w realizacji ich zadań wychowawczych tak, aby umożliwiać uczniom przejmowanie odpowiedzialności za własne życie i rozwój osobowy.

2.     Zasady współpracy szkoły z rodzicami oparte są na wzajemnej życzliwości, dyskrecji oraz takcie i realizowane są poprzez:

·       wspólne planowanie działań;

·       wspólne rozwiązywanie problemów;

·       rzetelne przekazywanie informacji;

·       wzajemne zaufanie.

3.     Rodzice zapoznawani są z obowiązującym prawem oświatowym i osiągnięciami szkoły.

4.     Szkoła diagnozuje potrzeby i oczekiwania rodziców w zakresie pracy wychowawczo – opiekuńczej.

5.     Wychowawcy przekazują rodzicom informacje o wynikach nauczania, frekwencji i zachowaniu dziecka, zawiadamiają o przewidywanych ocenach niedostatecznych i wspólnie z rodzicami podejmują działania mające na celu eliminowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych.

6.     Rodzice mają obowiązek zawiadamiania wychowawcy o przyczynach nieobecności ucznia na zajęciach lekcyjnych, utrzymywania stałego kontaktu z wychowawcą.

7.     W celu zapobiegania eskalacji problemów, rodzice powinni na bieżąco informować wychowawcę, pedagoga szkolnego lub dyrektora o najdrobniejszych nawet formach przestępczości wśród uczniów.

8.     Rodzice ponoszą odpowiedzialność finansową za umyślne zniszczenia i kradzieże dokonane w szkole przez ich dzieci.

9.     Rodzice mogą czynnie uczestniczyć w pracach, wycieczkach, imprezach i apelach podnosząc tym samym rangę uroczystości szkolnych.

10.  W przypadku pojawienia się jakichkolwiek trudności wychowawczych rodzice mają możliwość skorzystania z pomocy wychowawcy, nauczyciela i pedagoga szkolnego.

 

Zasady rozwiązywania sytuacji konfliktowych między organami szkoły

1.     Wszystkie organy Zespołu współpracują ze sobą mając na uwadze wszechstronny rozwój uczniów, ich dobro i bezpieczeństwo.

2.     Szkoła umożliwia pracownikom i uczniom rozwiązywanie sytuacji konfliktowych wewnątrz szkoły.

3.     Konflikty między organami szkoły oraz konflikty wewnątrz organów rozwiązywane są na drodze negocjacji lub mediacji przy udziale zainteresowanych stron.

4.     Konflikt między samorządem uczniowskim a radą pedagogiczną lub nauczycielem rozstrzyga dyrektor szkoły z możliwością powoływania różnych zespołów konsultacyjnych w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy prawne.

5.     Od decyzji dyrektora, w zależności od rodzaju sprawy, strony konfliktu maja prawo odwołać się do organu sprawującego nadzór pedagogiczny lub organu prowadzącego.

Procedury interwencyjne

Jeżeli podejmujesz interwencje w sprawie dotyczącej ucznia z Twojej klasy, PAMIĘTAJ, że rodzice są pierwszymi osobami, z którymi powinieneś o tym porozmawiać. Tylko wspólnie z nimi możesz podjąć konstruktywne działanie.

1.     Uczeń palący papierosy:

·       powiadamiamy opiekuna oraz wychowawcę szkoły macierzystej ucznia, który ma obowiązek powiadomienia rodziców;

·       opiekun kieruje ucznia na rozmowę z pedagogiem szkolnym;

·       obniżenie oceny z zachowania;

·       podjęcie przez opiekuna oraz wychowawcę szkoły macierzystej wzmożonych działań uświadamiających szkodliwość palenia tytoniu.

2.     Uczeń pod wpływem alkoholu :

·       przekazujemy informację opiekunowi i wychowawcy szkoły macierzystej, dyrektorowi;

·       powiadamiamy rodziców;

·       wzywamy policję (obligatoryjnie);

·       obniżenie oceny z zachowania;

·       w razie powtórzenia się w/w sytuacji należy podjąć dalsze działania włączając dyrektora szkoły, pedagoga oraz instytucje przeciwdziałające uzależnieniom.

3.     Uczeń pod wpływem środków odurzających (narkotyki, dopalacze):

·       powiadamiamy dyrektora, opiekuna, wychowawcę szkoły macierzystej, pedagoga szkolnego;

·       natychmiast wezwać rodziców i ich poinformować o zaistniałej sytuacji;

·       jeżeli zachodzi taka potrzeba – udzielamy pierwszej pomocy;

·       zabezpieczyć środek, o ile to możliwe;

·       w porozumieniu z dyrektorem wezwać Policję, aby zabezpieczyć narkotyk;

·       obniżenie zachowania;

·       w wyjątkowo trudnych przypadkach skierowanie sprawy do sądu dla nieletnich.

4.     Liczne nieobecności:

·       indywidualne rozmowy opiekuna i wychowawcy ze szkoły macierzystej z uczniem;

·       kontakt z rodzicami, informacja o frekwencji;

·       powiadamiamy dyrektora;

·       opieka pedagoga szkolnego nad uczniem;

·       pisemne ostrzeżenie opiekuna i wychowawcy klasy ze szkoły macierzystej (pismo do rodziców o konsekwencjach nierealizowania obowiązku szkolnego);

·       upomnienie opiekuna i wychowawcy ze szkoły macierzystej w obecności klasy;

·       nagana dyrektora szkoły;

·       skreślenie z listy uczniów;

·       skierowanie sprawy do sądu dla nieletnich.

Każdy przypadek nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia w szkole należy traktować indywidualnie i poddać szczegółowej analizie.

 

Instytucje wspierające szkołę w działaniach profilaktycznych

INSTYTUCJA

TELEFON

ZAKRES POMOCY

Poradnia Pedagogiczno - Psychologiczna w Kielcach

3676728

•    poradnictwo pedagogiczne;

•    poradnictwo psychologiczne;

•     konsultacje logopedyczne.

Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

3676302 wew 23

•    Porady psychologa;

•    wspieranie rodzin z problemem uzależnienia;

•    konsultacje uzależnienia;

•    konsultacje psychologiczne;

•    terapia uzależnień.

Komisariat Policji w Kielcach

478013150

•    Monitoring środowiska;

•    kontakt z dzielnicowymi;

•    wsparcie działań porządkowych.

Sąd Rejonowy- Wydział Rodzinny i ds. Nieletnich Kielce

3495600

•    Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa;

•    interwencje wychowawcze.

Centrum Pomocy Rodzinie

2001701

•    Pomoc rodzinom w trudnej sytuacji materialnej;

•    interwencje kryzysowe;

•    wspieranie rodzin z problemami.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kielcach

3312524

•    Pomoc materialna;

•    działania związane z wykryciem zjawisk patologicznych.

Przychodnia Terapii Uzależnień i Współuzależnień ul. Jagielońska 42a Kielce

3457346

•    Konsultacje;

•    kierowanie na leczenie.

Wojewódzka Przychodnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia ul. Grunwaldzka 47 Kielc

3450894

•    Pomoc rodzinom w trudnej sytuacji;

•    interwencje kryzysowe;

•    wspieranie rodzin z problemami.

Antynarkotykowy Telefon Zaufania

801199990

•    pomoc

Niebieska linia

80020002

•    pomoc

Pomarańczowa Linia

801140068

•    pomoc

Telefon Zaufania „Powrót z U”

800120358

•    pomoc

Policyjny Telefon Zaufania

800120148

•    pomoc

Telefon Zaufania „Monar”

(022) 6280336

(022) 82365131

•    pomoc

Zielona linia (AIDS)

(022) 6213367

•    pomoc

Punkt Konsultacyjny dla Ofiar Przestępstw Ul. Wojska Polskiego 51 Kielce

3493344

•    pomoc

Poradnia Medycyny Szkolnej ul. Kościuszki 3 Kielce

3680485

•    pomoc

Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” Kielce

3358755

•    pomoc

Centrum Interwencji Kryzysowej Kielce

3664847

•    pomoc

Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP ( Mobilne Centrum Informacji Zawodowej) Kielce

3459984

•    Pomoc

 

 

 PLAN DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO- PROFILAKTYCZNYCH

 

ZDROWIE – EDUKACJA ZDROWOTNA

 

 

L.P.

ZADANIA

 CELE DO OSIĄGNIĘCIA

FORMA REALIZACJI

1.

Kształtowanie postaw prozdrowotnych - troska o zdrowie fizyczne i psychiczne.

·       Kształtowanie  odpowiedzialności za wolny czas;

·       Promowanie zachowań prozdrowotnych;

·        Dbałość o higienę  osobistą:

 - pielęgnacja ciała i urody,

 - higiena osobista uczniów; 

·       Znajomość zasad  profilaktyki najczęstszych chorób;

·        Dbałość o prawidłowe  odżywianie się

 - żywienie a samopoczucie i zdolność do pracy oraz zapobieganie chorobom,

- skutki nieprawidłowego odchudzania się i stosowania diet eliminacyjnych (bulimia i anoreksja),

 – otyłość,

– zagrożenie dla zdrowia,

– ruch i gimnastyka jako sposób na odchudzanie,

- zagrożenia związane z nadużywaniem ogólnodostępnych leków;

·       Zasady i procedury bezpieczeństwa na terenie szkoły w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa covid-19; 

·       Zapobieganie zakażeniu  wirusem covid-19 – prawidłowe mycie i dezynfekcja rąk, sprzętu komputerowego, zasłanianie ust i nosa, zachowywanie dystansu, wietrzenie i dezynfekcja sal lekcyjnych; 

·       Umiejętność  postępowania w przypadku wystąpienia w szkole zagrożenia zarażeniem wirusem covid-19; 

·       Higiena pracy  z komputerem (prawidłowe oświetlenie, odpowiednia pozycja ciała, odpowiedni czas pracy, przerwy w pracy); 

 

·       Dbałość o zdrowie  psychiczne swoje i innych (uczucia, trudne emocje, stres);

·       Korzystanie z pomocy medycznej i psychologicznej.

·       Proponowanie różnych form spędzania wolnego czasu, zachęcanie do właściwego korzystania z różnych mediów w odpowiedni sposób; 

 

·       Zajęcia z pedagogiem szkolnym na temat zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania;

 

·       Udział w projekcie „Razem po zdrowie. Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”;

 

·       Pogadanka nt szkodliwości działania  promieni słonecznych (zbyt częste przebywanie na słońcu, korzystanie z solarium, lamp kwarcowych – choroby skóry) ;

 

·       Wiedza i AIDS – ryzykowne zachowania;

 

·         Współpraca z organizacjami  i osobami propagującymi zdrowy i bezpieczny tryb życia;

 

·       Zapoznanie uczniów  i nauczycieli z procedurą bezpieczeństwa i zasadami przestrzegania higieny na lekcjach, wdrażanie i przestrzeganie zaleceń GIS;

·       Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny przez wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły;

 

·       Zapoznanie uczniów z procedurą postępowania w przypadku zarażenia wirusem covid-19;

·       Rozmowy i konsultacje z pedagogiem szkolnym;

 

 

 

 

·       Tematyka zajęć z pedagogiem szkolnym związana ze zdrowiem psychicznym (trudne emocje, stres);

·       Zajęcia z pedagogiem szkolnym poruszające tematykę uczuć, trudnych emocji, radzenia sobie ze stresem;

·       Indywidualne spotkania i konsultacje  z pedagogiem szkolnym.

 

2.

Sytuacje zagrożenia zdrowia i życia.

·       Umiejętność postępowania w przypadku ogłoszenia:

 - alarmu przeciwpożarowego

- alarmu, przeciwpowodziowego,

- innych sygnałów alarmowych;

·       Umiejętność postępowania w przypadku zagrożenia epidemicznego w szkole, w tym zagrożenia zarażeniem wirusem covid-19; 

·       Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

·       Udział w projekcie „Razem po zdrowie. Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”;

 

·       Pogadanki na temat chorób zakaźnych;

 

·       Przypomnienie procedury postępowania w przypadku zarażenia wirusem covid-19;

 

·       Szkolenia dla uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej.

3.

Trudne emocje, stres i sytuacje z nim związane.

·       Umiejętność dostrzegania indywidualnych różnic związanych ze sposobem reagowania na stres i trudne emocje;

·       Umiejętność stosowania w praktyce strategii radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami w szkole i w domu;

·        Rozpoznawanie i radzenie sobie z objawami załamania i depresji u siebie i osób ze swojego otoczenia w szkole;

·       Promowanie postaw prozdrowotnych – w tym zdrowia psychicznego;

·        Interwencja i pomoc uczniom w szkole w czasie pandemii wirusa covid-19 .

·       Zajęcia z wychowawcą, pedagogiem:

 - Umiejętność radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami w sytuacjach kryzysowych,

- Kształtowanie umiejętności pozytywnego myślenia. - wypracowanie form relaksu,

- Co to jest depresja, jak ją rozpoznać, jak sobie z nią radzić? ;

·       Warsztaty psychoedukacyjne ;

 

 

 

 

·       Porady i konsultacje dla uczniów, rodziców, nauczycieli ;

·       Rozwiązywanie bieżących problemów.

4.

Kształtowanie postaw proekologicznych

·       Rozbudzenia wrażliwości i otwartości na przyrodę; 

·       Motywowanie do podejmowania działań proekologicznych; 

·       Poznawanie zagrożeń ekologicznych w najbliższym środowisku;

·        Uczenie się konkretnych zachowań proekologicznych.

·       Udział w wykładach o tematyce ekologicznej;

·       Tematyka zajęć z pedagogiem związana z postawami proekologicznymi (zanieczyszczenie powietrza, zmiany klimatu, przyczyny i skutki zmian klimatu, zanieczyszczenie środowiska – choroby cywilizacyjne, segregacja śmieci, korzystanie z odnawialnych źródeł energii).

         

 

 

RELACJE- KSZTAŁTOWANIE POSTAW SPOŁECZNYCH

 

 

L.P.

ZADANIA

CELE DO OSIĄGNIĘCIA

 FORMA REALIZACJI

1.

Rozwój emocjonalny uczniów.

·       Rozwijanie poczucia własnej wartości, wzmocnienie własnego ja, pielęgnowanie koleżeństwa, przyjaźni i życzliwości;

 

 

 

 

·       Kształtowanie umiejętności komunikowania się między sobą, prawidłowego odczytywania swoich stanów emocjonalnych;

 

 

 

 

 

 

·       Rozbudzanie empatii, podejmowanie działań na rzecz innych osób w celu poprawy ich sytuacji (wolontariat).

·       Zajęcia integracyjno – adaptacyjne;

·       Diagnozowanie samopoczucia  i miejsca uczniów w grupie, klasie i szkole; 

·       Promowanie sukcesów młodzieży (artystycznych, naukowych, sportowych) poprzez nagrody, dyplomy, pochwały na forum szkoły);

 

·       Zajęcia warsztatowe na temat asertywności, sztuki negocjacji, komunikacji interpersonalnej, uczuć i emocji ;

 

·       Organizowanie pomocy dla rodzin potrzebujących w ramach akcji „Razem na święta”;

 

·        Udział uczniów w akcjach  charytatywnych organizowanych przez szkołę.

2.

Kształtowanie właściwych postaw społeczno – moralnych

·       Wyrabianie nawyków właściwego zachowania w szkole i poza nią, samodyscyplina i umiejętność opanowywania negatywnych emocji;

·       Budowanie wzajemnego  zaufania w relacji nauczyciel – uczeń;

·       Kształtowanie w szkole świata wartości, w którym zjawiska łamania norm i wartości demokratycznych oceniane są negatywnie;

 

 

·       Pozytywny stosunek do  nauki:

- Praca z młodzieżą, rozwijanie zainteresowań,

- Zaangażowanie uczniów w sprawy szkoły – promocja szkoły,

- Współpraca z rodzicami,

- Współpraca z policją.

·       Zgłaszanie przez uczniów problematyki godzin z pedagogiem;

·       Poznawanie zasad savoir – vivre;

·        Przestrzeganie WSO;

·       Przestrzeganie przez uczniów i nauczycieli obowiązującego prawa szkolnego;

·       doskonalenie tego prawa w oparciu o demokratyczny system wartości;

·       Zajęcia z pedagogiem szkolnym na temat:

 - sposobów rozwiązywania konfliktów z zastosowaniem negocjacji i mediacji

 - asertywności,

- budowania poczucia własnej wartości,

 - komunikacji interpersonalnych;

·       Dyskusja w zespołach klasowych –uświadomienie uczniom zagrożeń i konsekwencji związanych z nadmiernym opuszczaniem zajęć lekcyjnych;

·       Skierowanie aktywności ucznia na „pozytywny tor” – zajęcia pozalekcyjne;

·       Udział uczniów w przedsięwzięciach szkolnych – wyrobienie odpowiedzialności za sprawy szkolne; 

·       Organizacja Dnia Otwartego Szkoły – prezentacja oferty edukacyjnej, zalet i walorów szkoły;

·       Organizacja konkursów, pokazów  i lekcji otwartych dla uczniów klas ósmych; 

·       Współpraca  rodziców ze szkołą, uświadomienie zagrożeń wynikających z nadmiernego opuszczania zajęć lekcyjnych (godziny nieusprawiedliwione, ucieczki).

3.

Zapobieganie przemocy i agresji

·       Kontrolowanie swoich stanów emocjonalnych;

·       Odczytywanie emocji innych ludzi;

·        Panowanie nad negatywnymi emocjami – metody radzenia sobie z własną i cudzą agresją;

·       Poznanie przepisów prawnych dotyczących postępowania w sprawach nieletnich;

·        Formy i metody wsparcia uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

·       Zajęcia warsztatowe z pedagogiem i szkolnym na temat przemocy i agresji;

·        Dyskusja w zespołach klasowych na na temat przemocy i zachowań agresywnych;

·        Zachowania w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu osób postronnych: Reagować czy nie? (dyskusja w zespołach klasowych);

·       Spotkania z policjantem;

·       zajęcia z pedagogiem.

         

 

 

KULTURA – WARTOŚCI, NORMY, WZORY ZACHOWAŃ

 

 

 

 L.P.

 ZADANIA

CELE DO OSIĄGNIĘCIA

 FORMA REALIZACJI

1.

Kształtowanie postaw w oparciu o przyjęty przez szkołę demokratyczny system wartości i norm.

·       Zorganizowanie życia w klasie oraz w szkole;

·       Rozwijanie samorządności uczniowskiej;

·       Ukształtowanie u uczniów przekonania, że nie należy łamać norm i zasad etycznych obowiązujących w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym;

·       Propagowanie etyki życia gospodarczego, wychowanie antykorupcyjne.

·       Pogadanki i spotkania na temat przestrzegania prawa;

·       Spotkanie z przedstawicielem policji;

·       Treści antykorupcyjne na lekcjach– dyskusje z uczniami;

·       Dyskusje na temat etyki w biznesie;

2.

Działania antydyskryminacyjne. Prawa i obowiązki obywateli. Budowanie właściwych relacji rówieśniczych, przeciwdziałanie agresji, mobbingowi oraz dyskryminacji.

 

 

Rozwój sprawności umysłowych oraz osobistych zainteresowań uczniów – poszerzenie autonomii i samodzielności.

 

·       Kształtowanie postawy szacunku, równości i tolerancji wobec drugiego człowieka, umiejętności obrony swojego systemu wartości;

·       Promocja wiedzy na temat przyczyn i przejawów dyskryminacji;

·        Budowanie świadomości i kształtowanie postawy uwrażliwiającej na wszelkie przejawy dyskryminacji;

·       Przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami.

·       Diagnoza sytuacji rodzinnej uczniów - uczniowie z problemami zdrowotnymi, trudną sytuacją materialną, zagrożeni niedostosowaniem społecznym, wykluczeniem społecznym, z niepełnosprawnością, odmiennym wyznaniem - objęcie uczniów wsparciem i pomocą psychologiczno – pedagogiczną;

·       Przeprowadzenie zajęć poświęconych przestrzeganiu praw człowieka i dyskryminacji spowodowanej odmiennością;

·       Dyskusje nad zagadnieniem tolerancji – ukazywanie skomplikowanych problemów współczesnego świata wynikających z braku tolerancji;

·       Wskazywanie wartości ludzkich bez względu na rasę, wyznanie, światopogląd;

·       Indywidualne rozmowy z uczniami.

3.

Rozwój sprawności umysłowych oraz osobistych zainteresowań uczniów – poszerzenie autonomii i samodzielności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praca z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

 

 

·       Rozwijanie wszechstronnych zainteresowań uczniów;

·       Pomoc w odkrywaniu własnych możliwości, predyspozycji i talentów;

·        Rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji;

 

 

 

·       Wspieranie i motywowanie uczniów do nauki;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

·       Zapewnienie uczniom odpowiednich warunków do nauki zgodnie z zaleceniami poradni lub ich indywidualnymi potrzebami.

·       Rozpoznawanie i diagnozowanie uzdolnień uczniów poprzez:

- dokumentowanie i kompletowanie osiągnięć i zainteresowań uczniów z okresu poprzedzającego naukę w naszej szkole;

 

·       Diagnoza zainteresowań i uzdolnień uczniów kl. I ;

·       Wskazywanie pozaszkolnych miejsc pogłębiania wiedzy i rozwoju zainteresowań ;

·        Organizowanie wycieczek i wyjazdów edukacyjnych;

·       Współpraca z uczelniami wyższymi (seminaria, wykłady, warsztaty, webinaria);

·       Porady i konsultacje dla uczniów, rodziców ;

·       Wskazywanie dodatkowych źródeł informacji i poszukiwania wiedzy związanych z wiadomościami szkolnymi na platformach edukacyjnych;

 

·       Gromadzenie informacji o:

- rodzajach trudności dydaktycznych uczniów, analiza orzeczeń i opinii wydanych przez poradnię psychologiczno – pedagogiczną (wskazówki do pracy z uczniami)

- indywidualnych potrzebach uczniów (uczeń uzdolniony, z problemami w nauce);

·       Realizowanie z uczniami treści edukacyjnych i terapeutycznych zgodnie z zaleceniami poradni i ich potrzebami;

·        Dostosowanie kryteriów oceniania z każdego przedmiotu ;

·       Wykorzystanie odpowiednich metod i technik do pracy z uczniami.

4.

Edukacja regionalna, dziedzictwo kulturowe.

 

 

·       Poznawanie historii naszej miejscowości – rozbudzanie patriotyzmu lokalnego;

·       Poznawanie aktualnych  spraw lokalnej społeczności, promocja idei samorządności; 

·       Przygotowanie  do uczestnictwa w życiu społeczeństwa demokratycznego.

 

·       Przeprowadzenie lekcji na temat historii, obrzędów i tradycji naszego regionu;

·       Spotkania z ciekawymi ludźmi – świadkami historii;

·       Spotkania z lokalnymi władzami;

·       Udział w sesjach Rady Miejskiej, spacer po urzędzie.

5.

Kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich.

·       Szacunek do symboli narodowych: godło, flaga, barwy, sztandar, hymn narodowy oraz symboli Unii Europejskiej;

·       Rozwijanie szacunku dla tradycji narodu, państwa, środowiska lokalnego i szkoły;

 

·       Kształtowanie właściwych postaw podczas uroczystości szkolnych i państwowych;

·       Propagowanie wiedzy o Unii Europejskiej ;

·       Rozwijanie u młodzieży świadomości prawnej.

·       Przeprowadzenie lekcji o symbolach narodowych;

·       Organizacja uroczystości, spotkań, pogadanek związanych z obchodami świąt i uroczystości lokalnych i państwowych;

·        Udział w obchodach świąt państwowych;

·       Spotkania z ludźmi wywierającymi wpływ na losy Ojczyzny

·       Przeprowadzenie pogadanki na temat odpowiedniego zachowania podczas uroczystości;

·       Pogadanki, dyskusje, wystawy poświęcone problematyce praw dziecka, człowieka, ucznia.

6.

Odpowiednie zachowanie i kultura osobista.

·       Rozwijanie umiejętności właściwego zachowania się, z uwzględnieniem sytuacji i miejsca:

 - pojęcie kultury osobistej (od zasad higieny do świadomego odbioru kultury,

 - sposób ubierania się jako komunikat: „Kim jestem”

 (wpływ subkultur i grup nieformalnych na modę młodzieżową,

- wulgaryzmy jako sposób uzewnętrzniania negatywnych emocji,

- wulgaryzmy jako przejaw agresji i stresu,

- wpływ rodziny, grupy rówieśniczej i mediów na język ucznia.

·       Tematyka godzin z pedagogiem na temat: czym charakteryzuje się człowiek kulturalny;

·       Opracowanie wzorca, modelu człowieka kulturalnego;

·       Dyskusje z zespołach klasowych na temat: „Mój wygląd świadczy o mnie” – stroje na różne okazje;

·       Uświadomienie właściwych sposobów rozładowania emocji – dyskusja tematyczna w zespołach klasowych;

·       Zajęcia warsztatowe na temat mechanizmu powstawania stresu i agresji; rola postawy asertywnej;

·       Dyskusja tematyczna w zespołach klasowych – Jak ludzie wyrażają emocje?.

7.

Doskonalenie systemu kształcenia zawodowego

Zintegrowana Strategia Umiejętności 2030

 

·       Rozwijanie u ucznia zainteresowania problematyką zawodoznawstwa – projektowanie własnej ścieżki edukacyjnej i kariery zawodowej;

·       Poszerzenie wiedzy na temat różnych form poszukiwania pracy;

·       Doskonalenie kompetencji z zakresu uczestnictwa w rozmowach kwalifikacyjnych i wystąpień publicznych;

·       Losy absolwentów.

·       Praktyczna nauka zawodu, praktyki zawodowe;

·       Wycieczki zawodoznawcze;

·       Przygotowanie do wyboru kierunku studiów i przyszłego zawodu;

·       Zajęcia z zawodowznawstwa;

·        współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy

·       Współpraca z uczelniami wyższymi:

 - ulotki, informatory, broszury,

- udział w seminariach, warsztatach i zajęciach otwartych uczelni;

·       Zajęcia o tematyce zawodoznawczej prowadzone przez zaproszonych gości;

·       Spotkania z absolwentami szkoły;

·       Badanie losów absolwentów;

·       Praktyczna nauka zawodu, praktyki zawodowe.

         

 

BEZPIECZEŃSTWO – PROFILAKTYKA ZACHOWAŃ RYZYKOWNYCH (PROBLEMOWYCH)

 

 L.P. 

 ZADANIA

 CELE DO OSIĄGNIĘCIA

 FORMA REALIZACJI

1.

Nałogi i uzależnienia – profilaktyka zachowań ryzykownych.

·       Przeciwdziałanie uzależnieniom – pomoc w zdobyciu wiedzy na temat uzależnień i innych zagrożeń dla zdrowia oraz w nabywaniu umiejętności przeciwdziałania tym zagrożeniom;

·       Uświadamianie uczniom negatywnych skutków działania środków psychoaktywnych, dopalaczy, napojów energetyzujących oraz następstw działania tych substancji;

·       Uświadomienie mechanizmów i skutków uzależnienia od :

 - nikotyny,

- alkoholu,

- narkotyków,

- dopalaczy.

·       Zajęcia z nauczycielem pedagogiem, wychowawcą; 

·       Dyskusja w zespołach klasowych;

·        Projekcja filmu na temat alkoholizmu

 - dyskusja w zespołach klasowych;

·       Projekcja filmu nt. narkomanii

 -dyskusja w zespołach klasowych;

·       Zapoznanie z przepisami prawa dotyczącymi używania substancji psychoaktywnych – spotkanie z przedstawicielem policji.

·       Lekcje z pedagogiem poruszające tematykę dopalaczy - dyskusja ;

·       Spotkania ze specjalistami  zajmującymi się problematyką dopalaczy;

·       Zajęcia warsztatowe z pracownikami wspierającymi pracę szkoły; 

·       Współpraca z rodzicami.

2.

Rozpoznawanie zagrożeń cywilizacyjnych – sytuacje kryminogenne.

·       Unikanie sytuacji kryminogennych: - używania alkoholu

 - używania środków odurzających,

 - udziału w grupach przestępczych;

·       Praca z młodzieżą  zagrożoną i zaniedbaną wychowawczo;

·       Indywidualna pomoc w rozwiązywaniu konkretnych sytuacji kryzysowych;

·       Zaangażowanie rodziców  do edukacji i współpracy.

·       Spotkanie z przedstawicielem policji na temat grup przestępczych;

·       Trening asertywności: „Kiedy, jak  i dlaczego mówić NIE?”;

·        Rozmowy indywidualne, pomoc młodzieży w wycofaniu się z zachowań ryzykownych poprzez propozycje pozytywnego i aktywnego spędzania czasu wolnego (udział w zajęciach pozalekcyjnych, klubach sportowych, organizacjach młodzieżowych, zespołach artystycznych);

·       Pomoc pedagoga, specjalistów.

 

3.

Bezpieczeństwo na drodze, w szkole i poza szkołą – umiejętność organizowania swoich zachowań i przewidywania ich konsekwencji.

·       Dbałość o bezpieczeństwo w ruchu:  pieszym, motorowerowym, samochodowym;

·        Doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków;

·       Bezpieczeństwo wypoczynku w czasie ferii i wakacji;

·       Bezpieczny pobyt na terenie szkoły;

·        Przeciwdziałanie wszelkim przejawom agresji:  eliminowanie sytuacji zastraszania i wymuszania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

·       Monitoring wizyjny

·       Pogadanki nt. bezpieczeństwa ruchu drogowego;

·       Ćwiczenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej:

- urazy,

- omdlenia, utrata przytomności,

- sposób postępowania przy padaczce,

- krwawienia, krwotoki,

- sztuczne – oddychanie,

 - resuscytacja;

·       Spotkanie z policjantem;

·       Dyżury nauczycieli podczas przerw międzylekcyjnych;

·       Współpraca z policją;

·       Zajęcia warsztatowe dotyczące bezpieczeństwa ucznia w szkole, prelekcje, pogadanki;

·       Zakaz przebywania obcych na terenie szkoły i wnoszenia przedmiotów niebezpiecznych;

·       Przeprowadzenie ankiety wśród uczniów dotyczącej bezpieczeństwa w szkole;

·       Współpraca z rodzicami  i środowiskiem lokalnym; 

·       Obserwacja szkoły i terenu wokół niej poprzez kamery wizyjne;

·       Wykorzystanie systemu monitoringu wizyjnego w podejmowaniu działań interwencyjnych oraz wykrywaniu zagrożeń wynikających z patologicznych zachowań uczniów.

4.

Bezpieczeństwo w internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych.

·       Utrwalenie informacji o bezpiecznych zachowaniach podczas korzystania z portali społecznościowych oraz metodach przeciwdziałania cyberprzemocy w szkole i w domu oraz podczas nauki zdalnej;

·       Utrwalanie prawidłowych nawyków pracy z komputerem.

·       Zajęcia warsztatowe z pracownikami wspierającymi pracę szkoły;

·        Pogadanki na temat bezpieczeństwa w sieci i odpowiedzialnego korzystania z Internetu;

·        Spotkanie z policjantem na temat skutków używania przemocy w Internecie;

·        Organizacja zajęć warsztatowych z zakresu:

- Bullyingu (znęcanie się),

 - Cyberbullyingu,

 - Flamingu („wojna na obelgi”),

- Trollowania (ośmieszanie , obrażanie na forach w celu wywołania kłótni);

·       Korzystanie z rekomendowanych i bezpiecznych stron internetowych;

·        Stały kontakt z wychowawcą, pedagogiem i nauczycielami uczącymi w razie problemów i napotykanych trudności;

·        Informacje na temat bezpiecznego korzystania z komputera i internetu przekazywane przez e-dziennik;

·        Zajęcia o związane z higieną pracy umysłowej podczas pracy z komputerem.

5.

Rozpoznawanie zagrożeń cywilizacyjnych – sekty, subkultury i psychomanipulacja.

·       Doskonalenie umiejętności podejmowania racjonalnych decyzji w oparciu o posiadane informacje;

·       Upowszechnienie informacji o sektach i subkulturach;

·        Współpraca z rodzicami.

·       Informacje podczas zajęć z pedagogiem na temat zagrożeń ze strony sekt oraz miejsc, w których istnieje możliwość uzyskania pomocy specjalistycznej;

·        Zajęcia warsztatowe tematycznie związane ze zjawiskiem psychomanipulacji;

·       Uświadomienie zagrożeń rodzicom, przekazanie informacji dotyczących sposobów rozpoznawania, przeciwdziałania i radzenia sobie w zaistniałych przypadkach (ulotki informacyjne).

6.

Sytuacja rodzinna uczniów, więzi rodzinne

·       Gromadzenie informacji o sytuacji rodzinnej uczniów;

·       Pomoc uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej;

·        Wzmacnianie roli rodziny w życiu człowieka;

·        Pomoc, wsparcie i opieka nad uczniami sprawiającymi trudności wychowawcze.

·       Rozpoznanie sytuacji rodzinnej uczniów poprzez:

- obserwację uczniów,

 - indywidualne rozmowy z uczniami i rodzicami;

 • stały kontakt z:

 - policją,

 - opieką społeczną,

 - kuratorem sądowym;

·       Zajęcia z pedagogiem szkolnym;

·       Rola rodziny w życiu człowieka, więzi rodzinne, wzajemny szacunek do członków rodziny;

·       Indywidualne poradnictwo dla uczniów i rodziców- wsparcie rodziców w procesie wychowania.

7.

Zagrożenie w sytuacjach nadzwyczajnych

·       Zapoznanie uczniów z regulaminami i przepisami BHP;

·       Zasady reagowania w sytuacjach kryzysowych;

·       Rozpoznawanie sygnałów związanych z nadchodzącym niebezpieczeństwem;

·       Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach.

·       Prowadzenie zajęć na temat właściwej reakcji wobec zagrożeń i sytuacji nadzwyczajnych;

·       Przeprowadzenie w szkole próbnej ewakuacji;

·       Spotkania w szkole z przedstawicielami służb mundurowych: Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej;

·       Zajęcia profilaktyczne z Ratownikiem Medycznym;

·       Zajęcia o tematyce bezpiecznego funkcjonowania w szkole i poza nią.

         

 

DZIAŁANIA SKIEROWANE DO RODZICÓW

 ZADANIA

FORMA REALIZACJI

OSOBY ODPOWIEDZIALNE

·       Monitorowanie potrzeb i oczekiwań rodziców wobec programu wychowawczo – profilaktycznego szkoły.

·       Rozmowy i konsultacje indywidualne, dyskusje podczas wywiadówek klasowych;

·       Bieżąca współpraca z Radą Rodziców.

·       dyrektor, wychowawcy, nauczyciele

·       Zapoznanie rodziców ze statutem szkoły, podstawowymi regulaminami oraz programem wychowawczo – profilaktycznym szkoły;

·       Przekazywanie informacji o postępach edukacyjnych, trudnościach dydaktycznych, problemach wychowawczych i frekwencji uczniów.

·       Udostępnienie tekstów dokumentów (strona internetowa szkoły) oraz omówienie ich najważniejszych zapisów podczas wywiadówek klasowych;

·       Omówienie spraw wychowawczych i dydaktycznych dotyczących uczniów podczas spotkań z rodzicami.

·       wychowawcy, nauczyciele

·       Umożliwienie rodzicom aktywnej działalności i współdecydowania o życiu szkoły.

·       Zapraszanie rodziców do uczestnictwa w imprezach, uroczystości klasowych i szkolnych;

·       Organizowanie spotkań o charakterze mediacyjnym uczeń – nauczyciel – rodzic;

·       Podziękowania w formie: listów, dyplomów, podziękowań na forum klasy, szkoły.

·       dyrektor, wychowawcy, nauczyciele

·       Uświadomienie rodzicom zagrożeń w rozwoju młodego pokolenia.

·       Informowanie rodziców o zagrożeniach młodzieży – ryzyko związane z używaniem narkotyków, dopalaczy, papierosów przez młodzież, korzystaniem z Internetu, wczesną inicjacją seksualną, przynależnością do określonej grupy rówieśniczej (subkultury, sekty);

·       Wskazanie instytucji , w których rodzice mogą szukać pomocy – pomoc w dotarciu do specjalistów.

·       dyrektor, wychowawcy, nauczyciele, pedagog, zaproszeni specjaliści wspierającymi prace szkoły

·       Zapoznanie rodziców z zasadami i procedurami bezpieczeństwa na terenie szkoły m.in. dotyczącymi zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa covid-19;

·        Zapobiegania zakażeniu wirusem covid19 – prawidłowe mycie i dezynfekcja rąk, sprzętu komputerowego, zasłanianie ust i nosa, zachowywanie dystansu, wietrzenie i dezynfekcja sal lekcyjnych;

·        Umiejętność postępowania w przypadku wystąpienia w szkole zagrożenia.

·       Przekazywanie informacji rodzicom za pośrednictwem e-dziennika;

·       Wdrażanie i przestrzeganie zaleceń GIS.

·       dyrektor, wychowawcy, nauczyciele, pedagog

·       Umiejętność dostrzegania indywidualnych różnic związanych ze sposobem reagowania na stres;

·       Umiejętność stosowania w praktyce strategii radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami w szkole i w domu w czasie pandemii wirusa covid-19 i podczas nauki zdalnej;

·       Rozpoznawanie i radzenie sobie z objawami załamania i depresji u siebie

i osób ze swojego otoczenia w szkole;

·       Promowanie postaw prozdrowotnych – w tym zdrowia psychicznego;

·        Zasady interwencji i pomocy uczniom w szkole.

·       Indywidualne poradnictwo i konsultacje z rodzicami;

·       Przekazywanie informacji za pośrednictwem e-dziennika.

·       dyrektor, wychowawcy, nauczyciele, pedagog

 

DZIAŁANIA SKIEROWANE DO NAUCZYCIELI

ZADANIA

FORMA REALIZACJI

ODPOWIEDZIALNI

·       Bieżąca aktualizacja wiedzy z zakresu prawa oświatowego.

·       Udostępnienie tekstów oraz omówienie ich najważniejszych zapisów.

·       dyrektor

·       Monitorowanie potrzeb nauczycieli w zakresie doskonalenia umiejętności wychowawczych.

·       Rozmowy i konsultacje indywidualne, dyskusje podczas zebrań RP;

·       Sondaże ankietowe;

·       Bieżąca współpraca z zespołem wychowawczym.

·       dyrektor, nauczyciele

·       Psychoedukacja.

·       Umożliwienie udziału w różnych zewnętrznych formach szkoleniowych;

·        Organizowanie rad szkoleniowych w ramach WDN;

·       Udostępnienie literatury o różnej problematyce – biblioteka szkolna.

·       dyrektor, edukatorzy, szkolni specjaliści, pedagog

·       Udzielanie wsparcia w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych.

·       Organizowanie spotkań mediacyjnych z rodzicami i uczniami;

·       Pomoc w konstruowaniu kontraktów wychowawczych z klasą lub uczniem i jego rodzicem.

·       dyrektor, pedagog szkolny

·       Doskonalenia kompetencji nauczycieli w zakresie radzenia sobie z ryzykownymi zachowaniami uczniów.

·       Bieżąca aktualizacja wiedzy z zakresu uzależnień i innych ryzykownych zachowań uczniów;

·       Monitorowanie potrzeb w zakresie doskonalenia umiejętności wychowawczo – profilaktycznych;

·       Udzielanie pomocy w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych.

 

·       Zasady i procedury bezpieczeństwa na terenie szkoły w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa covid-19;

·        Zapobieganie zakażeniu wirusem covid19 – prawidłowe mycie i dezynfekcja rąk, sprzętu komputerowego, zasłanianie ust i nosa, zachowywanie dystansu, wietrzenie i dezynfekcja sal lekcyjnych ;

·       Umiejętność postępowania w przypadku wystąpienia w szkole zagrożenia zarażeniem wirusem covid-19.

·       Zapoznanie i przestrzeganie regulaminów i procedur obowiązujących na terenie szkoły.

 

·       Umiejętność dostrzegania indywidualnych różnic związanych ze sposobem reagowania na stres;

·        Umiejętność stosowania w praktyce strategii radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami w szkole i w domu;

·       Rozpoznawanie i radzenie sobie z objawami załamania i depresji u siebie i osób ze swojego otoczenia w szkole;

·       Promowanie postaw prozdrowotnych – w tym zdrowia psychicznego;

·       Zasady interwencji i pomocy uczniom w szkole.

·       Dokształcanie i samodzielne szukanie źródeł informacji związanych z tematyką stresu i negatywnymi emocjami;

·       Porady i konsultacje, poprzez e-dziennik z uczniami, rodzicami i pedagogiem szkolnym;

·       Udzielanie pomocy w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych.

·       Dyrektor, wszyscy nauczyciele, wychowawcy, pedagog

·       Bezpieczne korzystanie z komputera i Internetu;

·       Higiena pracy umysłowej podczas pracy z komputerem.

·       korzystanie z rekomendowanych i bezpiecznych stron internetowych;

·       stały kontakt z uczniami, rodzicami i pedagogiem szkolnym w razie problemów i napotykanych trudności;

·       udzielanie pomocy w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych;

·       informacje na temat bezpiecznego korzystania z komputera i internetu, higieny pracy umysłowej podczas pracy z komputerem przekazywane przez e-dziennik.

·       Dyrektor, wszyscy nauczyciele, wychowawcy, pedagog

 

 

Ewaluacja programu

            Program Wychowawczo – Profilaktyczny Szkoły może ulegać zmianom wraz ze zmieniającą się rzeczywistością wychowawczą szkoły. Ewaluacja programu polega na systematycznym gromadzeniu informacji na temat prowadzonych działań, w celu modyfikacji i podnoszenia skuteczności programu.

            Sposoby ewaluacji Programu Wychowawczo - Profilaktycznego Szkoły:

·       Obserwacje dokonywane przez wychowawców klas, nauczycieli, pedagoga szkolnego, rodziców.

·       Rozmowy z uczniami, rodzicami i nauczycielami, pracownikami obsługi.

·       Analiza dokumentacji wychowawców, pedagoga.

·       Sprawozdania zespołów: przedmiotowych, wychowawczego.

·       Roczne sprawozdanie z realizacji Programu Wychowawczo - Profilaktycznego Szkoły.

·       Dyskusja i wnioski na posiedzeniach RP.

 

Ewaluacja ma dać odpowiedź na pytania: 

·       Czy zadania i formy realizacji zostały właściwie dobrane?;

·        Czy zadania i treści zawarte w programie powinny być dalej realizowane, jakich treści i zagadnień w nim brakuje, co należy nim zmienić i zmodyfikować?;

·       Czy jest efektywny, czy pozwolił osiągnąć wyniki zgodne z oczekiwaniami?