WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIA
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W KIELCACH
§ 1.
Ocenianie i klasyfikowanie uczniów
1. Ocenianiu podlegają:
a) osiągnięcia edukacyjne uczniów,
b) zachowanie ucznia.
2. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do:
a) efektów kształceni i kryteriów weryfikacji w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego oraz wymagań edukacyjnych wynikających z realizacji w szkole programów nauczania,
b) wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania – w przypadku dodatkowych zajęć edukacyjnych.
3. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych oraz obowiązków w statucie Centrum.
4. Ocenianie wewnątrzszkolne ma na celu :
1) Informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie.
2) Monitorowanie pracy ucznia oraz przekazywanie uczniowi informacji o jego osiągnięciach edukacyjnych pomagających w uczeniu się, poprzez wskazanie co robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien się dalej uczyć.
3) Udzielanie wskazówek do samodzielnego planowania własnego rozwoju.
4) Motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu.
5) Dostarczanie rodzicom i nauczycielom informacji o postępach i trudnościach
w nauce i zachowaniu ucznia oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia.
6) Umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.
5. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:
1) Formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.
2) Ustalenie ocen bieżących oraz śródrocznych ocen klasyfikacyjnych
z obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
3) Przeprowadzenie egzaminów klasyfikacyjnych, poprawkowych, sprawdzianów.
4) Ustalanie rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.
5) Ustalenie warunków i trybu otrzymania wyższych niż przewidywane rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych.
6) Ustalenie warunków i sposobu przekazywania rodzicom informacji o postępach
i trudnościach w nauce i zachowaniu ucznia oraz szczegółowych uzdolnieniach ucznia.
§ 2
Postanowienia dotyczące oceniania i klasyfikowania
1) Rok szkolny dzieli się na dwa semestry.
2) Uczeń podlega klasyfikacji śródrocznej i rocznej.
3) Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z tych zajęć.
4) Klasyfikacja roczna polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych i zachowania w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z tych zajęć.
5) Klasyfikacji końcowej ucznia dokonuje się w klasie programowo najwyższej szkoły danego typu. Klasyfikację końcową dokonuje szkoła macierzysta.
6) Ocenę klasyfikacyjną z zachowania ustala wychowawca klasy w szkole macierzystej ucznia.
7) Termin śródrocznej i rocznej klasyfikacji uczniów ustala dyrektor Centrum.
8) W terminie do dwóch pierwszych tygodni od rozpoczęcia roku szkolnego, każdy nauczyciel zobowiązany jest do zapoznania uczniów danej klasy i ich rodziców z:
1) Wymaganiami edukacyjnymi niezbędnymi do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania.
2) Sposobami sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów.
3) Warunkami i trybem otrzymania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych.
9) Oceny bieżące z zajęć edukacyjnych objętych programem nauczania ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia.
10) Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne uczniów z danych zajęć edukacyjnych ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia.
11) Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne uczniów z zajęć edukacyjnych , które są prowadzone wspólnie ( podział na działy tematyczne ) przez nauczycieli ustala nauczyciel – opiekun klasy w porozumieniu z nauczycielami prowadzącymi zajęcia
w danej klasie.
12) Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej
z powodu nieobecności ucznia na tych zajęciach przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia odpowiednio w okresie za który przeprowadzana jest klasyfikacja.
13) Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
14) Uczeń nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny za zgodą rady pedagogicznej szkoły macierzystej ucznia.
15) Przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne informują ucznia i jego rodziców
o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych . Termin i formę podania w/w informacji ustala dyrektor placówki
w porozumieniu z dyrektorem szkoły macierzystej ucznia.
16) Oceny są jawne zarówno dla ucznia jak i jego rodziców ( prawnych opiekunów).
17) Nauczyciel informuje ucznia ustnie o każdej ocenie.
18) Na prośbę ucznia nauczyciel uzasadnia ustalona ocenę biorąc pod uwagę wymagania zawarte w kryteriach ocen z zajęć edukacyjnych.
19) Sprawdzone i ocenione prace pisemne ucznia są udostępniane uczniowi i jego rodzicom do wglądu.
20) Nauczyciel –opiekun klasy na tydzień przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej przekazuje wychowawcy klasy wykaz śródrocznych ( rocznych) ocen klasyfikacyjnych z zajęć , wykaz frekwencji.
§3
Dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych
i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów
1. Wymagania edukacyjne dostosowuje się do indywidualnych potrzeb rozwojowych
i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia:
1) Posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego- na podstawie tego orzeczenia oraz ustaleń zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym , o którym mowa a art.127 ust.3 ustawy – Prawo Oświatowe;
2) Posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania – na podstawie tego orzeczenia
3) Posiadającego opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się lub inna opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, wskazującą na potrzebę takiego dostosowania – na podstawie tej opinii,
4) Nieposiadającego orzeczeni lub opinii wymienionych w pkt 1-3, który jest objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole na podstawie rozpoznania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia dokonanego przez nauczycieli i specjalistów,
o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 47 ust.1 pkt 5 ustawy –Prawo oświatowe.
§4
Egzaminy klasyfikacyjne, poprawkowe, sprawdziany
1. Na wniosek ucznia , jego rodziców ( prawnych opiekunów) nieklasyfikowanego
z powodu nieobecności usprawiedliwionej, złożony do dyrektora szkoły macierzystej ucznia, organizuje się po uzgodnieniu między szkołą a centrum zajęcia uzupełniające program nauczania , po czym uczeń przystępuje do egzaminu klasyfikacyjnego. Egzamin przeprowadza Komisja powołana przez dyrektora Centrum .
Z przeprowadzonego egzaminu sporządza się protokół, który stanowi załącznik do szkolnego arkusza ocen ucznia. Kserokopia protokołu pozostaje w centrum.
2. Na wniosek ucznia, jego rodziców ( opiekunów prawnych) nieklasyfikowanego
z powodu nieobecności nieusprawiedliwionej rada pedagogiczna szkoły macierzystej ucznia może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny, przeprowadzony
i dokumentowany jak w pkt.1.
3. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Termin egzaminu klasyfikacyjnego ustala się z uczniem i jego rodzicami.
4. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w terminie ustalonym zgodnie z ust.3, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września.
5. Ocena ustalona w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego jest ostateczna, z zastrzeżeniem pkt 6 i 7.
6. Uczeń , jego rodzice ( prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora Centrum , jeśli uznają , że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłaszane w terminie 2 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
7. W przypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżeń, dyrektor powołuje komisję , która przeprowadza sprawdzian umiejętności praktycznych i wiadomości ucznia oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną ucznia.
8. Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z zajęć może zdawać egzamin poprawkowy, który ma formę zadania praktycznego
9. W technikum i branżowej szkole I stopnia egzamin poprawkowy z zajęć praktycznych , zajęć laboratoryjnych i innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których programy nauczania przewidują prowadzenie ćwiczeń lub doświadczeń , ma formę zadań praktycznych
10. Egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich, a w szkole, w której zajęcia dydaktyczno- wychowawcze kończą się w styczniu – po zakończeniu tych zajęć nie później jednak niż do końca lutego. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor Centrum w porozumieniu z dyrektorem szkoły macierzystej ucznia.
11. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja , w której skład wchodzą :
1) Dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły – jako przewodniczący komisji.
2) Nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne.
3) Nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne.
12. Z egzaminu poprawkowego sporządza się protokół , zawierający:
1) Nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony egzamin.
2) Imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji.
3) Termin egzaminu.
4) Imię nazwisko ucznia.
5) Zadania egzaminacyjne.
6) Ustaloną ocenę klasyfikacyjną.
13. Do protokołu dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację
o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
14. Uczeń lub rodzice ucznia mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie
z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania oceny.
15. W przypadkach stwierdzenia zasadności wniosku rodziców dyrektor szkoły
w porozumieniu z dyrektorem Centrum powołuje komisję w celu ponownego ustalenia oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych. W takim przypadku na podstawie odrębnych przepisów przeprowadzany jest sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia.
§ 5
Skala ocen
1. Ocenianie odbywa się w sześciostopniowej skali ocen:
· Celujący - 6 (cel)
· Bardzo dobry - 5 (bdb)
· Dobry - 4 (db)
· Dostateczny - 3 ( dst)
· Dopuszczający - 2 (dop)
· Niedostateczny - 1 ( ndst)
2. W celu rozszerzenia skali, oceny cząstkowe mogą być uzupełnione znakiem + lub -
3. Przy ustaleniu oceny klasyfikacyjnej stosuje się oceny jak w pkt.1.
4. Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia ( słuchacza) , uwzględniającym oceny bieżące uzyskane przez ucznia (słuchacza) w I okresie nauki oraz ustaleniu śródrocznej oceny klasyfikacyjnej.
5. Klasyfikacja roczna polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia
( słuchacza) w danym roku szkolnym , uwzględniającym oceny bieżące uzyskane przez ucznia w całym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznej oceny klasyfikacyjnej.
6. Przy wystawieniu oceny śródrocznej i rocznej brana jest pod uwagę średnia arytmetyczna z ocen cząstkowych, ale nie jest ona wiążąca.
7. Śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną z zajęć prowadzonych w ramach nauki zawodu ustalają:
a) nauczyciel nauki zawodu;
b) w przypadku odbywania przejściowych praktyk przez uczniów w zakładach i serwisach motoryzacyjnych ocenę klasyfikacyjną z zajęć praktycznych ustala nauczyciel praktycznej nauki zawodu, po przeprowadzeniu konsultacji z opiekunem z ramienia danego zakładu ( serwisu);
c) w przypadku organizowania zajęć praktycznych u pracodawcy, ocenę klasyfikacyjną z zajęć praktycznych ustala pracodawca ( osoba prowadzącą praktyczną naukę zawodu na podstawie ocen cząstkowych. Ocenę tę wychowawca wpisuje do dziennika elektronicznego.
8. Wszystkie oceny cząstkowe z zajęć praktycznych posiadają taką samą wagę, ze względu na specyfikę przedmiotu.
Z zakresu teoretycznych przedmiotów zawodowych sposób i zakres oceniania określają przedmiotowe zasady oceniania.
9. Uczeń , który tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponad wojewódzkim lub finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej lub tytuł laureata konkursu dla uczniów szkół i placówek artystycznych uzyskał po ustaleniu rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, otrzymuje z tych zajęć edukacyjnych najwyższą pozytywną końcową ocenę klasyfikacyjną.
§6
Kryteria ocen z zajęć edukacyjnych
1. Przy ocenianiu zajęć edukacyjnych uczniów brany jest pod uwagę poziom i postępy ucznia w opanowaniu wiadomości i umiejętności w stosunku do:
1) Efektów kształcenia i kryteriów weryfikacji w podstawie programowej kształcenia
w zawodzie szkolnictwa branżowego oraz wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania,
2) Wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania –w przypadku dodatkowych zajęć edukacyjnych:
2. Ustala się następujące , ogólne kryteria stopni z zajęć edukacyjnych:
a) przestrzeganie przepisów BHP na stanowisku pracy,
b) znajomość zagadnień stanowiących podbudowę teoretyczną określoną realizowanym programem nauczania,
c) umiejętność planowania wykonania zadania,
d) organizacji pracy,
e) realizacja ćwiczeń / zadania praktycznego,
f) samodzielność wykonania,
g) umiejętność posługiwania się dokumentacją technologiczną,
h) prezentowanie efektów wykonanego zadania,
i) jakość wykonanego zadania,
j) zdolność do merytorycznego wyjaśniania problemów technicznych związanych z wykonywaną pracą,
k) poszanowanie mienia Centrum , narzędzi, produktów.
3. Ustala się następujące , ogólne kryteria stopni z zajęć edukacyjnych:
1) Stopień niedostateczny otrzymuje uczeń, który:
- nie przestrzega przepisów BHP podczas wykonywania powierzonego zadania, mimo upomnień nauczyciela
- nie potrafi zaplanować czynności związanych z wykonywanym zadaniem przy stałej pomocy nauczyciela
- nie potrafi wyposażyć stanowiska pracy w niezbędne materiały i narzędzia do wykonania zadania
- nie wykonuje zaplanowanych czynności
- nie potrafi zaprezentować efektów swojej pracy , mimo pomocy nauczyciela
- nie potrafi formułować wniosków,
- niechętnie pracuje w grupie i wykazuje niechęć do uporządkowania stanowiska pracy,
-- opanował materiał nauczania poniżej 40% kryteriów oceniania.
2) Stopień dopuszczający otrzymuje uczeń, który:
- przestrzega przepisów BHP podczas wykonywania powierzonego zadania
- potrafi zaplanować czynności wiązane z wykonywanym zadaniem, z pomocą nauczyciela,
- potrafi wyposażyć stanowisko pracy w niezbędne materiały i narzędzia do wykonania zadania, z pomocą nauczyciela,
- wykonuje zaplanowane czynności, korzystając z częstych podpowiedzi i wskazówek
- nie potrafi zaprezentować efektów swojej pracy, nawet z pomocą nauczyciela
- nie potrafi formułować wniosków
- opanował materiał nauczania poniżej 40% - 54% kryteriów oceniania.
3) Stopień dostateczny otrzymuje uczeń, który:
- przestrzega przepisów BHP podczas wykonywania powierzonego zadania
- potrafi zaplanować czynności związane z wykonywanym zadaniem, przy częstej pomocy nauczyciela,
- potrafi wyposażyć stanowisko pracy w niezbędne materiały i narzędzia do wykonania zadania, przy częstej pomocy nauczyciela
- wykonuje zaplanowane czynności przy częstej pomocy nauczyciela
- potrafi zaprezentować efekty swojej pracy, z pomocą nauczyciela
- ma trudności z formułowaniem wniosków
-- opanował materiał nauczania poniżej 55% - 69% kryteriów oceniania..
4) Stopień dobry otrzymuje uczeń, który:
- przestrzega przepisów BHP podczas wykonywania powierzonego zadania
- potrafi zaplanować czynności związane z wykonywanym zadaniem, z niewielką pomocą nauczyciela
- potrafi wyposażyć stanowisko pracy w niezbędne materiały i narzędzia do wykonania zadania z niewielką pomocą nauczyciela
- wykonuje zaplanowane czynności przy niewielkiej pomocy nauczyciela
- potrafi zaprezentować efekty swojej pracy oraz poprawnie analizuje realizację zadania i wyciąga wnioski, z niewielką pomocą nauczyciela,
-- opanował materiał nauczania poniżej 70%-84% kryteriów oceniania.
5) Stopień bardzo dobry otrzymuje uczeń, który:
- przestrzega przepisów BHP podczas wykonywania powierzonego zadania,
- potrafi samodzielnie zaplanować czynności związane z wykonywanym zadaniem,
- potrafi samodzielnie wyposażyć stanowisko pracy w niezbędne materiały i narzędzia do wykonania zadania ,
- wykonuje samodzielnie zaplanowane czynności ,
- potrafi zaprezentować efekty swojej pracy. Poprawnie analizuje realizację zadania i trafnie wyciąga wnioski,
-- opanował materiał nauczania poniżej 85%-99% kryteriów oceniania..
6) Stopień celujący otrzymuje uczeń, który:
- przestrzega wzorowo przepisów BHP podczas wykonywania powierzonego zadania,
- posiada wiedzę wykraczającą poza poziom programu nauczania,
- planuje nietypowe rozwiązania powierzonego zadania,
- potrafi wzorowo wyposażyć stanowisko pracy w niezbędne materiały i narzędzia do wykonania zadania,
- wykonuj samodzielnie zaplanowane czynności i wzorowo przestrzega realizacji procesu wykonania zadania,
- potrafi zaprezentować efekty swojej pracy
-- opanował materiał nauczania poniżej 100% kryteriów oceniania.
4. Szczegółowe kryteria z zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne. Kryteria zawarte są w przedmiotowych zasadach oceniania.
§7
Sposób oceniania w szczególnych warunkach
Na czas ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, gdy nie jest możliwe realizowanie zajęć w formie stacjonarnej, zawiesza się obowiązujące zasady oceniania i wprowadza się co następuje:
1. Uczeń zobowiązywany jest do:
a) Korzystania z platformy edukacyjnej Microsoft Teams z pakietu Office 365, klasowe skrzynki email lub innej formy kontaktu wskazanej przez nauczyciela, w których publikowane są materiały dydaktyczne i polecenia zamieszczane przez nauczyciela;
b) Systematycznego udziału w zajęciach w formie wybranej przez nauczyciela, najlepiej w godzinach wynikających z planu lekcji, nie później jednak niż w dniu publikacji poleceń;
c) Wykonania zadań dodatkowych, określonych przez nauczyciela;
d) Zwrotnego przekazania nauczycielowi materiałów do oceny poprzez zamieszczenie ich w sposób podany przez nauczyciel, w terminie wskazanym przez nauczyciela.
2. Na ocenę składać się będą:
a) Wykonanie zadań w formie odpowiedzi na pytanie z treści zawartych w materiałach dydaktycznych, prezentacjach, filach instruktażowych, itp. Publikowanych na platformie edukacyjnej Microsoft Teams lub klasowej skrzynce pocztowej, przesłane poprzez platformę edukacyjną lub prywatnym emailem ucznia na adres email nauczyciela;
b) Rozwiązywanie testów i sprawdzianów publikowanych on-line;
c) Aktywność uczniów poprzez własne propozycje zajęć, dyskusje on-line i zaangażowanie w wykonywanie zadań.
3. Uczeń będzie powiadomiony o wystawionej ocenie w dzienniku elektronicznym niezwłocznie po sprawdzeniu przesłanej przez niego pracy.
4. W sytuacji, gdy uczeń z przyczyn od siebie niezależnych nie ma możliwości przesłania zadanych prac do oceny, będzie zobowiązany oddać je po powrocie do normalnego trybu nauki lub w innej formie uzgodnionej z nauczycielem.
Przewodniczący Rady Pedagogicznej
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kielcach.
mgr Ilona Calicka