Standardy Ochrony Małoletnich
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
w Kielcach
Kielce 14.08.2024
SPIS TREŚĆI
Wstęp
Podstawy prawne Standardów Ochrony Małoletnich
- Objaśnienia terminów………………………………………………….
- Rozpoznawanie i reagowanie na objawy krzywdzenia dzieci…………
- Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim
a personelem placówki…………………………………………………………………. - Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi,
a w szczególności zachowania niedozwolone………………………………………….. - Obowiązki pracodawcy w zakresie działalności związanej
z wychowaniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi osób zatrudnianych
i dopuszczanych do takiej działalności…………………………………………………. - Zasady ochrony danych osobowych małoletniego………………………
- Zasady ochrony wizerunku ucznia…………………………………........
- Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci internet…………………………………………………………………………………..
- Procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrażającymi w sieci internet oraz utrwalonymi w innej formie……………………………………….
- Zasady i procedury podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego…………………..
- Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o wydarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia…………………………………
- Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia……………………………………………………………………………..
- Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki do stosowania standardów, zasad przygotowania tego personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności………………………………..
- Procedury określające zakładanie „Niebieskiej Karty”………………….
- Zasady i sposób udostępniania uczniom, rodzicom lub opiekunom prawnym małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania………...
- Sposób dokumentowania i przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego………………
- Zasady przeglądu i aktualizacji standardów……………………………..
- Monitoring stosowania Standardów Ochrony Małoletnich………………
- Przepisy końcowe………………………………………………………..
WSTĘP
Podstawową zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników naszej placówki i osoby współpracujące (wolontariusze, stażyści, praktykanci, przedstawiciele instytucji i firm) jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec dzieci przemocy w jakiejkolwiek formie. Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem zawiera wytyczne dotyczące tego, jak należy postępować
w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa i dobra dzieci. Obowiązuje wszystkich pracowników placówki
i osoby współpracujące z nią.
PODSTAWY PRAWNE STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH
- Konwencja o prawach dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991r. Nr 120, poz. 526 z późn. zm.)
- Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359)
- Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1606)
- Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 31 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (t.j. Dz. U.
z 2021 r. poz. 1249) - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1138 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1375 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360
z późn. zm.) -art. 23 i 24 - Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1550 z późn. zm.).
ROZDZIAŁ I
OBJAŚNIENIE TERMINÓW
- Pracownikiem placówki jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia.
- Osoby współpracujące ze szkołą - pracownicy firm i instytucji wspierających szkołę; wolontariusze; stażyści, praktykanci odbywający w szkole praktykę zawodową.
- Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18 roku życia.
- Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.
- Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinno-opiekuńczy.
- Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika placówki, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
Krzywdzeniem jest:
Przemoc – zachodzi wówczas, gdy jakaś osoba odnosi się do drugiej w sposób niezgodny z wymaganiami relacji, która je łączy.
Przemoc fizyczna – jest to celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne.
Przemoc emocjonalna – to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie dziecka, wciąganie dziecka w konflikt dorosłych, manipulowanie nim, brak odpowiedniego wsparcia, uwagi i miłości, stawianie dziecku wymagań i oczekiwań, którym nie jest ono w stanie sprostać. Jej celem jest naruszenie godności osobistej.
Wykorzystywanie seksualne – to każde zachowanie, które prowadzi do seksualnego zaspokojenia kosztem dziecka. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań
z kontaktem fizycznym (np. dotykanie dziecka, współżycie z dzieckiem) oraz zachowania bez kontaktu fizycznego(np. pokazywanie dziecku materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm). Przemoc ta może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez dłuższy czas.
Zaniedbywanie – to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych
i emocjonalnych dziecka przez rodzica lub opiekuna prawnego, niezapewnianie mu odpowiedniego jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa, brak dozoru nad wypełnianiem obowiązku szkolnego.
- Osoba odpowiedzialna za Internet to wyznaczony przez dyrektora placówki pracownik, sprawujący nadzór nad korzystaniem z Internetu przez dzieci na terenie placówki oraz nad bezpieczeństwem dzieci w Internecie.
- Osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem to wyznaczony przez dyrektora szkoły pracownik sprawujący nadzór nad realizacją Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem w placówce.
- Szkolny Zespół Interwencyjny tworzą Dyrektor Szkoły, opiekun/wychowawca pedagog szkolny.
- Zespół interdyscyplinarny to utworzony przez prezydenta miasta zespół przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, policji, oświaty, ochrony zdrowia i organizacji pozarządowych. W skład zespołu interdyscyplinarnego wchodzą także kuratorzy sądowi, jak również prokuratorzy oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy.
- Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.
ROZDZIAŁ II
ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA OBJAWY KRZYWDZENIA DZIECI
- Pracownicy placówki posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i objawy krzywdzenia dzieci. Takie jak:
- uczeń jest często brudny, nieprzyjemnie pachnie;
- uczeń kradnie jedzenie, pieniądze itp.;
- uczeń żebrze - uczeń jest głodny;
- uczeń nie otrzymuje potrzebnej mu opieki medycznej, szczepień, okularów itp.;
- uczeń nie ma przyborów szkolnych, odzieży i butów dostosowanych do warunków atmosferycznych;
- uczeń ma widoczne obrażenia ciała (siniaki, ugryzienia, rany), których pochodzenie trudno jest wyjaśnić. Obrażenia są w różnej fazie gojenia;
- podawane przez ucznia wyjaśnienia dotyczące obrażeń wydają się niewiarygodne, niemożliwe, niespójne itp., uczeń często je zmienia;
- uczeń nadmiernie zakrywa ciało, niestosownie do sytuacji i pogody;
- boi się rodzica lub opiekuna, boi się przed powrotem do domu;
- uczeń wzdryga się, kiedy podchodzi do niego osoba dorosła;
- uczeń cierpi na powtarzające się dolegliwości somatyczne: bóle brzucha, głowy, mdłości itp.;
- uczeń jest bierny, wycofany, uległy, przestraszony, depresyjny itp. lub zachowuje się agresywnie, buntuje się, samo okalecza się itp.;
- uczeń osiąga słabsze wyniki w nauce w stosunku do swoich możliwości;
- uczeń ucieka w świat wirtualny (gry komputerowe, Internet);
- używa środków psychoaktywnych;
- nadmiernie szuka kontaktu z dorosłym (tzw. „lepkość” małoletniego);
- w pracach artystycznych, rozmowach, zachowaniu ucznia zaczynają dominować elementy/motywy seksualne;
- uczeń jest rozbudzony seksualnie niestosownie do sytuacji i wieku;
- uczeń ucieka z domu;
- nastąpiła nagła i wyraźna zmiana zachowania ucznia;
- uczeń mówi o przemocy.
- Każdy pracownik szkoły, który zauważy lub podejrzewa, że dziecko jest krzywdzone zobowiązany jest zareagować, a w sytuacji koniecznej udzielić pierwszej pomocy.
- Wszyscy pracownicy szkoły i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub inne informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
- Pracownicy zobowiązani są do troski o bezpieczeństwo dzieci zgodnie ze swoimi kompetencjami, obowiązującym prawem oraz przepisami wewnętrznymi placówki.
ROZDZIAŁ III
ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY MAŁOLETNIM
A PERSONELEM PLACÓWKI
Podstawową zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez pracowników CKZiU w Kielcach jest działanie dla dobra ucznia i w jego interesie. Pracownicy traktują ucznia
z szacunkiem oraz uwzględniają jego godność i potrzeby. Zasady bezpiecznych relacji
z uczniami obowiązują wszystkich pracowników, stażystów, wolontariuszy i praktykantów. Znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisaniem oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszych Standardów.
Zasady bezpiecznych relacji są dostosowane do realiów funkcjonowania szkoły
i dotyczą następujących obszarów:
- Kontakt fizyczny z dzieckiem jest zjawiskiem nieuchronnym. Bezpośredni kontakt
z dzieckiem oparty jest na poszanowaniu intymności i godności dziecka.
Przykładowe formy takiego kontaktu, to:
- pomoc w czynnościach związanych z wyjściem na spacer;
- odprowadzeniem do świetlicy lub na pływalnię;
- w zajęciach sportowo -rekreacyjnych;
- pomoc w czynnościach pielęgnacyjnych, higienicznych u dzieci młodszych;
- reagowanie na potrzeby emocjonalne szczególnie dziecka młodszego np. poprzez przytulenie się do dorosłego, etc; kontakty tego typu powinny mieć miejsce najlepiej w obecności osób trzecich, przestrzeniach otwartych, pomieszczeniach monitorowanych, co w razie wątpliwości służyć powinno ich obiektywizacji;
- stanowcze interwencje wychowawcze prowadzone w bezpośrednim kontakcie fizycznym są dopuszczalne w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dotyczących:
- konfliktów pomiędzy podopiecznymi (rozdzielenie zwaśnionych, przytrzymanie, obezwładnienie);
- działań z zakresu pomocy przedmedycznej (działania ratunkowe związane z udzieleniem pierwszej pomocy);
- zagrożenia lub paniki spowodowanej czynnikami zewnętrznymi (pożar, intensywne zjawiska atmosferyczne, niebezpieczne zachowania osób trzecich itp.).
- Niedopuszczalne są intencjonalne zachowania wzbudzające poczucie zagrożenia lub noszące znamiona:
- przemocy fizycznej (np. popychanie, uderzanie, wykręcanie rąk, duszenie, kopanie, szarpanie, spoliczkowanie, itd.);
- erotyzowania relacji (flirt, dwuznaczny żart, rozmowa, czy choćby wyzywające spojrzenie);
- seksualizacji relacji (obcowanie płciowe i inne czynności seksualne);
- Komunikacja werbalna z dzieckiem powinna być pozbawiona akcentów wrogich, wulgarnych, agresywnych, złośliwie ironicznych. Komunikacja nie powinna:
- wzbudzać w dziecku poczucia zagrożenia (groźby, wyzwiska, krzyk);
- obniżać i niszczyć poczucia wartości (np. wyzwiska, krzyk, negatywne ocenianie, reakcja nieadekwatna do sytuacji, wzbudzanie poczucia winy, negowanie uczuć);
- upokarzać (publiczne wyszydzanie, naigrywanie się, ośmieszanie);
- naruszać granic (nie zachowywanie odpowiedniego dystansu, obcesowość, podteksty o charakterze erotycznym);
- Pracowników obowiązuje obiektywizm, sprawiedliwość, bezinteresowność i szacunek w traktowaniu oraz ocenie każdego ucznia bez względu na pochodzenie, rasę, wyznanie i narodowość. Równe traktowanie oznacza, że niedozwolone jest:
- wyłączne skupianie uwagi na wybranych dzieciach z jednoczesnym ignorowaniem potrzeb innych;
- nieuzasadnione dawanie przywilejów tylko wybranym i pozbawianie ich pozostałych;
- nierówne i niesprawiedliwe przydzielanie zadań, nieadekwatne do możliwości
i wieku; - zwalnianie z wykonywania obowiązków w nieuzasadnionych sytuacjach;
- godzenie się, brak reakcji na nieformalną hierarchie grupową;
- dominacja w grupie przez negatywne jednostki, ustalanie przez nie i wdrażanie nieformalnych zasad;
- przyzwolenie na wykorzystywanie młodszych i słabszych wychowanków przez silniejszych.
- Kontakty bezpośrednie i online z dzieckiem poza placówką powinny być:
- wcześniej omówione w gronie kadry pedagogicznej, mieć zaakceptowany plan, cel;
- ściśle powiązane z wykonywaniem obowiązków służbowych, opiekuńczo - wychowawczych (np. towarzyszenie w realizowanych poza szkołą ważnych dla dziecka wydarzeniach wymagających wsparcia osoby dorosłej, zorganizowane przez placówkę wyjazdowe formy itd.);
- dokumentowane (zapisy w dokumentacji pracy wychowawczej, możliwość wykonania kopii/wydruku korespondencji mailowej, esemesowej, zapisów na portalach społecznościowych;
- odbywać się w miarę możliwości z wykorzystaniem sprzętu szkolnego;
- niedopuszczalne jest utrzymywanie takich kontaktów celem zaspokojenia przez dorosłego własnych potrzeb społecznych lub emocjonalnych, namawiania do zachowań niezgodnych z prawem, dających poczucie bycia faworyzowanym, wyróżnianym.
- Transport, przemieszczanie się i warunki noclegowe:
- organizacja „bezpiecznej drogi do i ze szkoły” powinna uwzględniać wiek, poziom dojrzałości społecznej i samodzielności dziecka;
- uczniowie w przypadku nagłego zachorowania mogą być odbierani ze szkoły jedynie przez opiekunów lub osoby przez nich upoważnione;
- organizacja transportu, noclegu poza placówką powinna być uzasadniona (np. wyjazd na wycieczkę szkolną, zieloną szkołę lub wyjazd wakacyjny);
- opieka nad dziećmi w sytuacjach wyjazdowych powinna być zapewniona przez więcej niż jedną osobę i zgodna z przepisami o organizacji wyjazdów
i wycieczek szkolnych; - przy organizacji noclegu zakwaterowania brane pod uwagę jest pokrewieństwo, relacje i płeć podopiecznych.
- Czynności higieniczno- pielęgnacyjne:
- mają służyć przede wszystkim higienie osobistej i zdrowiu;
- wykonywane w odpowiednich warunkach zapewniających uszanowanie intymności w tego typu czynnościach;
- niedozwolone są zachowania obcesowe naruszające prywatność i intymność;
- działanie pracownika powinno być poprzedzone zgodą dziecka, a jego zasadność powinna być uzależniona od stopnia samodzielności dziecka
i wcześniej z nim omówiona; - ingerencje w sytuacjach wychowawczo wątpliwych powinny poprzedzone kontaktem słownym, odbywać się w miarę możliwości w obecności osób trzecich i być jednoznacznie uzasadnione (zagrożenie dobra lub bezpieczeństwa dziecka, grupy).
- Dyscyplinowanie dziecka definiowane jako narzędzie „informacji zwrotnej" komunikujące dzieciom, że ich postawa w danej sytuacji nie jest właściwa, sprzeczna
z oczekiwaniami i/lub nieefektywna; dyscyplina ma pobudzać do uczenia się, a nie powodować krzywdę dziecka; wiąże się ze stawianiem granic, kształtowaniem trwałego system wartości, adekwatnego poziomu samooceny oraz umiejętności podejmowania trafnych decyzji. Niedopuszczalne są wszelkie formy dyscyplinowania mające na celu upokorzenie, poniżenie oparte na wykorzystywaniu przewagi: - fizycznej (agresja, stosowanie kar fizycznych, środków przymusu bezpośredniego, krępowanie, izolowanie; uniemożliwianie realizacji podstawowych potrzeb fizjologicznych; pozbawianie snu, pokarmu, ekspozycja na zimno, ciepło itp.; prace fizyczne nieadekwatne do możliwości, dopuszczanie się zachowań o charakterze seksualnym);
- psychicznej (dominacja poprzez krzyk, groźby, wzbudzanie poczucia winy, naruszanie poczucia własnej wartości, lekceważenie potrzeb psychicznych np. bezpieczeństwa, przynależności, miłości, symulacje wzbudzające strach
i obawy o życie własne i rodziny). - Rodzice i opiekunowie prawni uczniów mają prawo do wszelkich informacji na temat funkcjonowania dziecka na terenie szkoły, w trakcie wycieczek i innych wydarzeń organizowanych przez szkołę. Informacje na temat dziecka udzielane są jedynie jego rodzicom lub opiekunom prawnym.
ROZDZIAŁ IV
WYMOGI DOTYCZĄCE BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY MAŁOLETNIMI,
A W SZCZEGÓLNOŚCI ZACHOWANIA NIEDOZWOLONE
Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a zwłaszcza zakazane zachowania, są kluczowymi aspektami zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowego rozwoju
w środowisku edukacyjnym.
- Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi:
- Szacunek i współpraca: Uczniowie powinni traktować się nawzajem
z szacunkiem, empatią i współpracować ze sobą na rzecz budowania pozytywnego środowiska szkolnego. - Bezpieczne otoczenie: Placówka zapewnia bezpieczne i przyjazne środowisko, w którym uczniowie czują się komfortowo i chronieni.
- Otwarta komunikacja: Zachęcanie uczniów do otwartej komunikacji
i zgłaszania wszelkich niepokojących zachowań lub sytuacji do nauczycieli lub kadry szkolnej. - Wspieranie różnorodności: Promowanie szacunku i tolerancji wobec różnorodności, włączając w to różnice kulturowe, religijne, etniczne i społeczne.
- Zachowanie granic: Respektowanie przez uczniów prywatności i granic innych uczniów oraz niepodejmowanie działań, które naruszają ich prawo do bezpieczeństwa i godności.
- Zakazane zachowania między małoletnimi:
- Przemoc fizyczna: Bicie, szarpanie, popychanie i inne formy fizycznej przemocy są niedopuszczalne.
- Przemoc werbalna: Wyśmiewanie, wyzywanie, poniżanie i groźby werbalne są niedozwolone.
- Przemoc emocjonalna: Zastraszanie, wykluczanie, manipulowanie emocjami lub wywoływanie uczucia strachu u innych uczniów jest zakazane.
- Dyskryminacja: Uczniowie nie mogą dyskryminować innych ze względu na rasę, płeć, religię, orientację seksualną, niepełnosprawność czy inne cechy osobiste.
- Nadużycie zaufania: Wykorzystywanie relacji lub zaufania w celu manipulowania lub oszukiwania innych uczniów jest surowo zabronione.
- Zachowania seksualne: Wszelkie nieodpowiednie zachowania seksualne, takie jak niewłaściwe dotyki czy komentarze o charakterze seksualnym, są niedopuszczalne.
- Nękanie: Nękaniem są uciążliwe, uporczywe i niepożądane zachowania mające na celu szkodzenie, zastraszanie lub wywołanie dyskomfortu u innego ucznia.
- Naruszenie prywatności: Fotografowanie, filmowanie, nagrywanie lub rozpowszechnianie prywatnych informacji lub zdjęć innych uczniów bez ich zgody jest zabronione.
- Używanie przemocy: Posiadanie, używanie lub grożenie użyciem broni lub innych przedmiotów zagrażających bezpieczeństwu innych uczniów.
- Sposoby reagowania i zapobiegania:
- Edukacja na temat bezpiecznych relacji i przeciwdziałania przemocy.
- Konsekwentne egzekwowanie sankcji za naruszanie zasad bezpiecznych relacji.
- Zachęcanie do otwartej komunikacji i zgłaszania wszelkich incydentów.
- Współpraca z rodzicami w rozwiązywaniu problemów dotyczących zachowań niebezpiecznych.
- Procedura reagowania i działania w przypadku niewłaściwych relacji między małoletnimi
- Małoletni, który czuje się pokrzywdzony przez innych, w tym małoletnich zgłasza ten fakt każdemu pracownikowi szkoły lub koordynatorowi.
- Wszelkie przejawy przemocy, agresji, w tym fizycznej, powinny być niezwłocznie przerwane przez pracownika lub inne osoby będące świadkami incydentu. Pracownik po powzięciu informacji i zawiadomieniu koordynatora
i dyrektora oraz rodziców małoletniego, sporządza protokół interwencji. - Zespół nauczycieli i specjalistów pracujących z małoletnim podejmuje niezwłocznie działania mające na celu zniwelowanie przejawów agresji
i przemocy, a także wszelkich niewłaściwych zachowań małoletnich we współpracy z instytucjami, organizacjami udzielającymi pomocy dzieciom
i młodzieży, poradniami psychologiczno- pedagogicznymi, w tym specjalistycznymi. - Jeżeli dyrektor we współpracy z koordynatorem i zespołem nauczycieli
i specjalistów udzielających uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, stwierdzi konieczność, wówczas powiadamia organy zewnętrzne (instytucje pomocy społecznej, policję, sąd rodzinny) o zaistniałej sytuacji oraz potrzebie, np. wglądu w sytuację rodzinną dziecka. - Koordynator we współpracy z wychowawcą, pracownikiem, który stwierdził zagrożenie lub wystąpienie krzywdzenia małoletniego, nauczycielami specjalistami (wg potrzeb) organizuje spotkanie z rodzicami małoletniego (przedstawia ustalone przez ww. zespół formy i zadania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, którą ma zostać objęty małoletni). O objęciu małoletniego, który jest podejrzany lub dopuścił się krzywdzenia innego małoletniego, i ustalonych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla niego zostają na odrębnym spotkaniu powiadomieni jego rodzice.
- W przypadku braku współpracy rodziców, ucznia podejrzanego o krzywdzenie lub krzywdzącego małoletniego, ze szkołą – dyrektor we współpracy
z koordynatorem, podejmuje, po ocenie sytuacji, decyzję o ewentualnym zawiadomieniu organów zewnętrznych (pomocy społecznej, policji, sądu rodzinnego). - Szkoła prowadzi działania wychowawczo-profilaktyczne (uwzględnione
w programie wychowawczo-profilaktycznym szkoły) w celu zapobiegania
i uświadamiania niewłaściwych zachowań, przemocy, innych form krzywdzenia małoletnich.
ROZDZIAŁ V
OBOWIĄZKI PRACODAWCY W ZAKRESIE DZIAŁALNOŚCI ZWIĄZANEJ Z WYCHOWANIEM, EDUKACJĄ MAŁOLETNICH LUB OPIEKĄ NAD NIMI OSÓB ZATRUDNIANYCH I DOPUSZCZANYCH DO TAKIEJ DZIAŁALNOŚCI.
- Dyrektor Szkoły, przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją lub z opieką nad nimi, zobowiązany jest do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestr;
- Dyrektor od kandydata pobiera informację z Krajowego Rejestru Karnego
o niekaralności; - Jeżeli kandydat posiada obywatelstwo inne niż polskie wówczas powinien przedłożyć również informację z rejestru karnego państwa, którego jest obywatelem, uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami
z małoletnimi, bądź informację z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla wyżej wymienionych celów; - Dyrektor pobiera od kandydata oświadczenie o państwie/państwach (innych niż Rzeczypospolita Polska), w których zamieszkiwał w ostatnich 20 latach pod rygorem odpowiedzialności karnej;
- Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas kandydat składa, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie był prawomocnie skazany oraz nie wydano wobec niego innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuścił się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi;
- Pod oświadczeniami składanymi pod rygorem odpowiedzialności karnej składa się oświadczenie o następującej treści: Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Oświadczenie to zastępuje pouczenie organu
o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia; - Wzór oświadczenia o niekaralności oraz o toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych stanowi załącznik 2 do niniejszych Standardów.
ROZDZIAŁ VI
ZASADY OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH MAŁOLETNIEGO
- Dane osobowe małoletniego podlegają ochronie na zasadach określonych w ustawie
z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych): - pracownik Szkoły ma obowiązek zachowania tajemnicy danych osobowych, które przetwarza oraz zachowania w tajemnicy sposobów zabezpieczenia danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem;
- dane osobowe ucznia są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów;
- pracownik Szkoły jest uprawniony do przetwarzania danych osobowych ucznia i udostępnienia tych danych w ramach zespołu interdyscyplinarnego.
- Pracownik Szkoły może wykorzystać informacje o uczniu w celach szkoleniowych lub edukacyjnych wyłącznie z zachowaniem anonimowości ucznia oraz w sposób uniemożliwiający identyfikację ucznia.
- Pracownik Szkoły nie udostępnia przedstawicielom mediów informacji o małoletnim ani o jego opiekunie.
- Pracownik Szkoły, w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, może skontaktować się z opiekunem małoletniego i zapytać go o zgodę na podanie jego danych kontaktowych przedstawicielom mediów. W przypadku wyrażenia zgody, pracownik Szkoły podaje przedstawicielowi mediów dane kontaktowe do opiekuna małoletniego.
- Pracownik Szkoły nie kontaktuje przedstawicieli mediów z małoletnim, nie wypowiada się w kontakcie z przedstawicielami mediów o sprawie małoletniego lub jego opiekuna. Zakaz ten dotyczy także sytuacji, gdy pracownik Szkoły jest przeświadczony, że jego wypowiedź nie jest w żaden sposób utrwalana.
- W celu realizacji materiału medialnego można udostępnić mediom wybrane pomieszczenia Szkoły. Decyzję w sprawie udostępnienia pomieszczenia podejmuje Dyrektor.
- Dyrektor Szkoły, podejmując decyzję, o której mowa w punkcie poprzedzającym, poleca pracownikowi sekretariatu przygotować wybrane pomieszczenie w celu realizacji materiału medialnego w taki sposób, by uniemożliwić filmowanie przebywających na terenie Szkoły uczniów.
ROZDZIAŁ VII
ZASADY OCHRONY WIZERUNKU UCZNIA
- Pracownicy Szkoły uznając prawo ucznia do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewniają ochronę wizerunku ucznia.
- Pracownikowi Szkoły nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku ucznia (tj. filmowanie, fotografowanie) na terenie Szkoły bez pisemnej zgody opiekuna małoletniego.
- W celu uzyskania zgody opiekuna małoletniego na utrwalanie wizerunku ucznia, pracownik Szkoły może skontaktować się z opiekunem małoletniego i ustalić procedurę uzyskania zgody.
- Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych opiekuna małoletniego bez wiedzy i zgody tego opiekuna.
- Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekunów na utrwalanie wizerunku małoletniego nie jest wymagana.
- Upublicznienie przez pracownika Szkoły wizerunku ucznia utrwalonego
w jakiejkolwiek formie (tj. fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody opiekuna ucznia. - Przed utrwaleniem wizerunku małoletniego należy ucznia oraz opiekuna poinformować o tym, gdzie będzie umieszczony zarejestrowany wizerunek i w jakim kontekście będzie wykorzystywany (np. że umieszczony zostanie na stronie www.youtube.pl) w celach promocyjnych.
ROZDZIAŁ VIII
ZASADY KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Z DOSTĘPEM DO SIECI INTERNET
- Szkoła, zapewniając małoletnim dostęp do internetu, wdraża i aktualizuje systemy i oprogramowania zabezpieczające przed dostępem do niewłaściwych treści oraz złośliwym oprogramowaniem, w tym filtrujące treści, wyznaczając osoby odpowiedzialne.
- W szkole prowadzone są działania, w tym warsztaty i szkolenia, w zakresie profilaktyki oraz umiejętności bezpiecznego korzystania z sieci Internet.
- Małoletni korzystają z urządzeń elektronicznych na terenie szkoły pod opieką i nadzorem oraz za zgodą nauczycieli. Szczegółowe zasady korzystania z urządzeń elektronicznych, w tym telefonów komórkowych zawarte są w statucie szkoły, o czym każdy małoletni i rodzic zostaje poinformowany przez nauczycieli przedmiotów na początku roku szkolnego.
- W przypadku stwierdzenia lub powzięcia informacji o występującej cyberprzemocy, pracownicy niezwłocznie reagują:
- zgłaszając problem koordynatorowi, rodzicom, po ocenie sytuacji przez koordynatora i dyrektora, jeżeli zachodzi potrzeba powiadamiają organy zewnętrzne (policję, sąd rodzinny),
- sporządzając protokół interwencji,
- tworząc zespół nauczycieli i specjalistów udzielający pomocy psychologiczno-pedagogicznej pokrzywdzonemu małoletniemu (a także małoletniemu będącym sprawcą) we współpracy z rodzicami ww. małoletnich oraz instytucjami zewnętrznymi (wg potrzeb),
- w przypadku braku współpracy ze strony rodziców małoletniego podejrzanego lub będącego odpowiedzialnym za cyberprzemoc, koordynator i dyrektor, po dokonaniu oceny sytuacji i poinformowaniu rodziców, jeżeli zachodzi taka konieczność, powiadamiają właściwe instytucje i organy (pomoc społeczną, policję, sąd rodzinny),
- podejmując działania profilaktyczne uwzględniające pojawiające się problemy związane m.in. z funkcjonowaniem uczniów w sieci Internet, cyberprzemocą we współpracy z instytucjami zewnętrznymi, w tym poradnią psychologiczno – pedagogiczną.
ROZDZIAŁ IX
PROCEDURY OCHRONY DZIECI PRZED TREŚCIAMI SZKODLIWYMI I ZAGRAŻAJĄCYMI W SIECI INTERNET ORAZ UTRWALONYMI W INNEJ FORMIE
- Placówka zapewnia uczniom dostęp do internetu oraz podejmuje działania zabezpieczające uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju.
- Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych:
- Szkoła zapewnia personelowi i uczniom możliwość korzystania z Internetu
w czasie trwania zajęć oraz poza nimi; - sieć szkolna jest monitorowana;
- sieć szkolna jest zabezpieczona zgodnie z obowiązującymi Standardami Ochrony Małoletnich. Za zabezpieczenie odpowiada osoba wyznaczona przez Dyrektora. Do zadań tej osoby należy między innymi:
- Szkoła zapewnia personelowi i uczniom możliwość korzystania z Internetu
- zabezpieczenie sieci szkolnej przed niebezpiecznymi teściami,
- instalacja oraz aktualizacja oprogramowania,
- przynajmniej raz w miesiącu sprawdzanie, czy na komputerach ze swobodnym dostępem podłączonych do Internetu nie znajdują się niebezpieczne treści. W przypadku znalezienia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik stara się ustalić kto korzystał z komputera
w czasie ich wprowadzenia. Informację o uczniu, które korzystało
z komputera w czasie wprowadzenia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik przekazuje Dyrektorowi, który aranżuje dla ucznia rozmowę z pedagogiem na temat bezpieczeństwa w Internecie. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej rozmowy pedagog uzyska informacje, że uczeń jest krzywdzony, podejmuje działania opisane w procedurze interwencji;- w przypadku dostępu realizowanego pod nadzorem pracownika Szkoły, ma on obowiązek informowania małoletnich o zasadach bezpiecznego korzystania
z Internetu. Pracownik Szkoły czuwa także nad bezpieczeństwem korzystania
z Internetu przez uczniów podczas zajęć; - w ramach godzin wychowawczych przeprowadza się z uczniami warsztaty dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu (przynajmniej raz w roku szkolnym).
- w przypadku dostępu realizowanego pod nadzorem pracownika Szkoły, ma on obowiązek informowania małoletnich o zasadach bezpiecznego korzystania
ROZDZIAŁ X
- Procedura postępowania w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy domowej:
- Przyjęcie informacji o podejrzeniu krzywdzenia dziecka, sporządzenie notatki służbowej;
- Jeśli osobą przyjmującą zgłoszenie jest nauczyciel to informuje o zaistniałym fakcie lub zdarzeniach pedagoga szkolnego;
- Pedagog szkolny bada okoliczności sprawy np. przeprowadzają rozmowę
z poszkodowanym, o ile jest to możliwe (gdzie i kiedy doszło do zdarzenia lub zdarzeń, jaka była ich częstotliwość itd.); - Pedagog szkolny informują dyrektora szkoły, o ile nie zrobił tego nauczyciel (jeśli wymaga tego sytuacja po zbadaniu sprawy);
- Pedagog szkolny wzywa do szkoły rodzica, prawnego opiekuna lub osobę
z najbliższej rodziny pokrzywdzonego, której sprawa nie dotyczy; - Szkolny Zespół Interwencyjny opracowuje plan pomocy dziecku i rodzinie;
- Jeżeli stan ucznia wskazuje na zagrożenie jego zdrowia i życia dyrektor, opiekun/wychowawca lub pedagog wzywa pomoc medyczną (po wcześniejszym powiadomieniu rodziców lub opiekunów prawnych);
- Dyrektor CKZiU podejmuje decyzję o wdrożeniu procedury „ Niebieska Karta” i wyznacza pracownika, który ją przeprowadza;
- Dyrektor po wdrożeniu procedury zawiadamia przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego i przekazuje mu sporządzoną dokumentację;
- Dyrektor składa wniosek do odpowiedniej instytucji. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa dyrektor niezwłocznie powiadamia policję lub prokuraturę na mocy art. 304 KPK. Dyrektor powiadamia sąd- Wydział Rodzinny i Nieletnich w przypadku zaniedbywania dziecka; w przypadku powtarzającego się poniżania, upokarzania, ośmieszania dziecka, wciągania dziecka w konflikt dorosłych, manipulowania nim; w przypadku braku widocznych oznak przemocy fizycznej lub drobnych obrażeniach (np. siniak, zadrapanie);
- Procedura postępowania w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy ze strony pracownika szkoły :
- Osoba podejrzewająca krzywdzenie dziecka w szkole zgłasza problem dyrektorowi;
- Dyrektor podejmuje działania w celu zbadania sprawy: rozmowa z dzieckiem; rozmowa z pracownikiem na temat podejrzenia krzywdzenia - przekazanie uwag, poznanie jego wersji wydarzeń; rozmowa z pracownikami szkoły na temat zdarzenia, obserwacja pracownika itd.;
- Dyrektor powiadamia rodziców lub prawnych opiekunów dziecka;
- Dyrektor szkoły po potwierdzeniu informacji podejmuje działania zgodnie
z obowiązującymi go w tym zakresie przepisami prawa ogólnego i prawa pracy. W przypadku potwierdzenia podejrzenia, że fakt krzywdzenia /znęcanie fizyczne, psychiczne, wykorzystywanie seksualne/ miał miejsce, na wniosek dyrektora szkoły, właściwy organ wszczyna postępowanie zmierzające do ukarania pracownika karą porządkową lub dyscyplinarną/ powiadomienie prokuratury; skierowanie sprawy do Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Świętokrzyskim; - W przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia zgłaszają rodzice lub opiekunowie prawni dziecka dyrektor, pedagog mogą zaproponować zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej bezstronnej instytucji;
- Ze spotkania z rodzicami sporządza się protokół;
- W przypadku łamania praw dziecka: jeśli osobą przyjmującą zgłoszenie dziecka o łamaniu jego praw jest nauczyciel to informuje o zaistniałym fakcie lub zdarzeniach Rzecznika Praw Ucznia, opiekuna/wychowawcę dziecka lub pedagoga szkolnego;
- Rzecznik Praw Ucznia prowadzi samodzielnie lub w ramach Szkolnego Zespołu Interwencji działania wyjaśniające zdarzenie lub sytuację dziecka;
- Rzecznik Praw Ucznia przekazuje dyrektorowi swoje ustalenia lub ustalenia zespołu;
- W zależności od sytuacji Rzecznik Praw Ucznia lub dyrektor informują rodziców i dziecko o poczynionych ustaleniach i możliwych formach pomocy psychologiczno–pedagogicznej.
- Procedura interwencji w sytuacji krzywdzenia dziecka w szkole przez rodzica lub członka rodziny innego ucznia:
- Osoba będąca świadkiem krzywdzenia dziecka przez rodzica lub dorosłego członka rodziny innego ucznia zgłasza problem pedagogowi szkolnemu lub dyrektorowi szkoły;
- Dyrektor i pedagog przeprowadzają rozmowę z wyżej wymienionymi osobami na temat zdarzenia; udzielają pouczenia i podają możliwe sposoby rozwiązania sytuacji;
- O zaistniałym fakcie krzywdzenia dziecka oraz o rozmowie przeprowadzonej przez dyrektora i pedagoga szkolnego z rodzicem lub członkiem rodziny innego ucznia, który dokonał krzywdzenia zostają powiadomieni rodzice/prawni opiekunowie tego dziecka;
- Krzywdzonemu dziecku zostaje udzielone wsparcie wychowawcy i pedagoga szkolnego;
- W przypadku, gdy sytuacja powtórzy się, dyrektor szkoły powiadamia o tym fakcie policję.
- Procedura postępowania w przypadku krzywdzenia dziecka przez innych uczniów:
- Bezpośrednia, natychmiastowa reakcja na akty agresji i przemocy, przerwanie agresji lub przemocy;
- Rozmowa z ofiarą i sprawcą przemocy, nakłonienie sprawcy do zadośćuczynienia;
- Jeżeli stan ucznia wskazuje na zagrożenie jego zdrowia lub życia dyrektor lub inny pracownik szkoły wzywa pomoc medyczną (po wcześniejszym powiadomieniu rodziców lub opiekunów prawnych);
- Jeżeli akt agresji/ przemocy ma znamiona czynu karalnego: nauczyciel otrzymujący zawiadomienie niezwłoczne powiadamia dyrektora szkoły jak
i rodziców ucznia. Kiedy istnieje konieczność profesjonalnego zabezpieczenia śladów przestępstwa, ustalenia okoliczności i ewentualnych świadków zdarzenia zostaje wezwana policja. - Jeżeli akty agresji i przemocy nie są incydentalne opiekun/wychowawca lub pedagog szkolny przeprowadzają rozmowę z krzywdzonym dzieckiem (gdzie, kiedy dochodzi do zdarzeń, jaka jest ich częstotliwość itd.); rozmawiają ze sprawcą / sprawcami oraz z ewentualnymi świadkami;
- Opiekun/Wychowawca lub pedagog zawiadamia lub wzywa do szkoły rodziców/opiekunów prawnych krzywdzonego dziecka i sprawcy/ sprawców (jeśli, wymaga tego sytuacja po ustaleniu okoliczności zdarzenia);
- Następnie stosuje się szkolne procedury: Rejestr szkolnych procedur– „Procedura interwencyjna dotycząca zachowań agresywnych”;
- Uczniowi będącemu ofiarą przemocy zapewnia się pomoc psychologiczno –pedagogiczną zgodnie z jego potrzebami;
- Ucznia będącego sprawcą przemocy obejmuje się stałą opieką i kontrolą wychowawcy lub pedagoga szkolnego;
- Z uczniami, którzy byli świadkami przemocy (jeśli, wymaga tego sytuacja) omawia przebieg zdarzenia ukierunkowując rozmowę na to jak sobie radzić
w trudnych sytuacjach, jak reagować na krzywdzenie i komu zgłaszać, gdy dochodzi do takiego krzywdzenia. Jeśli problem dotyczy danej klasy wychowawca lub pedagog przeprowadzają dodatkowe zajęcia dotyczące problematyki przemocy i radzenia sobie z rozwiązywaniem konfliktów
w grupie; - Działania koordynuje i monitoruje opiekun/wychowawca lub pedagog szkolny;
- W przypadku, gdy sprawca agresji/ przemocy jest nieznany dyrektor, opiekun/wychowawca lub pedagog po rozpoznaniu sprawy informuje rodziców/ opiekunów prawnych poszkodowanego ucznia o możliwości zawiadomienia policji lub sam zawiadamia policję.
- Procedura postępowania w przypadku ujawnienia cyberprzemocy:
- Nauczyciel lub inna osoba posiadająca wiedzę o zdarzeniu informuje o tym fakcie wychowawcę, pedagoga lub dyrektora szkoły;
- Osoba, której zgłoszono zdarzenie zobowiązana jest:
- wyjaśnić zdarzenie i ewentualnie ustalić sprawcę;
- porozmawiać z poszkodowanym uczniem (wsparcie psychiczne, porada);
- porozmawiać ze sprawcą, ustalić okoliczności zajścia, zobowiązać ucznia do zaprzestania takiego postępowania i usunięcia materiałów
z sieci; - powiadomić opiekunów poszkodowanego ucznia o zdarzeniu;
- powiadomić opiekunów sprawcy o zajściu, omówić z nimi zachowanie dziecka;
- zaproponować pomoc psychologiczno-pedagogiczną uczniom (poszkodowany, sprawca),jeżeli jest taka potrzeba.
- W przypadku gdy, sprawca nie stosuje się do ustaleń i jeśli dziecko jest nadal krzywdzone dyrektor podejmuje stosowne działania prawne;
- W przypadku, gdy sprawca cyberprzemocy jest nieznany dyrektor, opiekun/wychowawca lub pedagog po rozpoznaniu sprawy informuje rodziców/ opiekunów prawnych poszkodowanego ucznia o możliwości zawiadomienia policji.
- Procedura postępowania wobec ucznia z zaburzeniami psychicznymi, który zachowuje się agresywnie w stosunku do innych lub siebie:
- Nauczyciel zostawia klasę pod opieką innego nauczyciela lub pracownika administracji i prowadzi ucznia do pedagoga lub pielęgniarki szkolnej , jeśli uczeń krzywdzi siebie;
- Nauczyciel informuje o zaistniałym fakcie lub zdarzeniach wychowawcę klasy;
- Wychowawca lub pedagog po zbadaniu okoliczności zdarzenia informuje dyrektora szkoły (jeśli sytuacja tego wymaga);
- Jeśli stan zdrowia ucznia lub uczniów wskazuje na zagrożenie zdrowia lub życia dyrektor lub inny pracownik szkoły wzywa pomoc medyczną (po wcześniejszym powiadomieniu rodziców lub opiekunów prawnych);
- Opiekun/Wychowawca klasy lub pedagog przeprowadzają rozmowę
z poszkodowanym uczniem; chorym dzieckiem, będącym sprawcą oraz ewentualnymi świadkami; - W razie potrzeby wychowawca klasy lub pedagog zawiadamia i wzywa do szkoły rodziców (prawnych opiekunów) chorego dziecka i ewentualnego poszkodowanego;
- Jeśli rodzice/ opiekunowie prawni współpracują ze szkołą ustala się działania wobec chorego ucznia (opiekun/wychowawca, pedagog i nauczyciel);
- W razie potrzeby wobec ucznia poszkodowanego ustala się formy pomocy dostosowane do jego potrzeb i sytuacji;
- Działania koordynuje i monitoruje opiekun/wychowawca lub pedagog szkolny;
- Jeśli rodzice/ opiekunowie prawni nie współpracują ze szkołą lub podjęte działania są nieskuteczne, a akty agresji są częste dyrektor szkoły powiadamia sąd.
- W każdym przypadku zauważenia krzywdzenia dziecka należy uzupełnić Kartę Interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 3 do niniejszych Standardów.
- Kartę załącza się do teczki małoletniego. W przypadku podejrzeń wobec pracownika, również do akt osobowych pracownika szkoły.
ROZDZIAŁ XI
OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ O ZDARZENIACH ZAGRAŻAJĄCYCH MAŁOLETNIEMU I UDZIELENIE MU WSPARCIA
- Zakres zadań poszczególnych pracowników szkoły w przypadku podejrzenia lub uzyskania informacji, że dziecko jest krzywdzone:
Dyrektor szkoły:
- Przyjmuje zgłoszenie o krzywdzeniu lub podejrzeniu krzywdzenia dziecka;
- Bierze udział w rozmowie z rodzicami lub opiekunami prawnymi;
- W sytuacjach podejrzenia przemocy domowej wobec dziecka w uzgodnieniu
z Dyrektorem szkoły macierzystej ucznia podejmuje decyzję o uruchomieniu procedury „ Niebieska Karta”; - W przypadku, gdy dziecko doświadcza przemocy domowej lub jeżeli rodzice/opiekunowie prawni odmawiają współpracy ze szkołą składa wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu lub zawiadamia prokuraturę o podejrzeniu przestępstwa, w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia dziecka natychmiast zawiadamia policję; w sytuacji gdy sprawcą przemocy jest osoba dorosła spoza rodziny zawiadamia policję; w przypadku, gdy sprawcą przemocy jest nieletni (a wcześniejsze metody postępowania szkolnego okazały się nieskuteczne) zawiadamia sąd;
- Informuje o konsekwencjach prawnych stosowania przemocy;
- Organizuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla dziecka;
- Prowadzi nadzór nad prowadzeniem przypadku ucznia krzywdzonego;
- Zapewnia pomoc nauczycielom w realizacji ich zadań np. ułatwia konsultacje trudnych spraw ze specjalistami, organizuje szkolenia w zakresie reagowania na przemoc wobec dzieci;
Pedagog szkolny:
- Przyjmuje i odnotowuje sprawę zgłoszenia przemocy w rodzinie;
- Diagnozuje sytuację ucznia i jego rodziny;
- Jest koordynatorem pomocy dziecku oraz jego rodzinie;
- Przeprowadza rozmowy z dzieckiem oraz jego rodzicami lub prawnymi opiekunami;
- Pozostaje w ciągłym kontakcie z wychowawcą ucznia ze szkoły macierzystej
i dyrektorem w sprawach dotyczących dziecka; - Pomaga pracownikom szkoły we właściwym postępowaniu względem ofiary przemocy;
- Informuje rodziców o możliwych kierunkach wsparcia ucznia;
- Pomaga rodzicom w zrozumieniu typowych reakcji dzieci na różnorodne sytuacje;
- Kieruje dziecko oraz rodziców do placówek specjalistycznych;
- Współpracuje ze specjalistami pomagającymi dziecku i jego rodzinie;
- Bierze udział w pracach zespołu interdyscyplinarnego opracowującego strategie działań względem całej rodziny, a w szczególności względem ofiary i sprawcy przemocy;
- Dokumentuje podejmowane działania względem dziecka i jego rodziny
- Opracowuje w zespole interwencyjnym plan pomocy dziecku krzywdzonemu;
- Umożliwia poszerzanie wiedzy i umiejętności związanych z ochroną dziecka przed zagrożeniami oraz pozytywnymi metodami wychowawczymi;
- Uzyskuje od rodziców i opiekunów informacje zwrotne nt. realizacji
w placówce Polityki Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem; - Dba o to, by na terenie szkoły znajdowały się powszechnie dostępne informacje o organizacjach i instytucjach pomagających ofiarom przemocy (adresy, telefony itp.);
Opiekun/Wychowawca:
- Przyjmuje zgłoszenie o podejrzeniu przemocy w rodzinie ucznia, sporządza notatkę służbową (załącznik nr 4 do niniejszych Standardów);
- Powiadamia dyrektora szkoły i pedagoga szkolnego;
- Może być osobą, która uruchamia procedurę „ Niebieskiej Karty” poprzez wypełnienie formularza „Niebieska Karta”;
- W przypadku, gdy uczeń ma obrażenia przeprowadza go do miejsca udzielania pomocy;
- Uważnie wsłuchuje się w relację dziecka, dba, by ofiara przemocy czuła się bezpiecznie;
- Wzywa rodziców;
- Opracowuje w zespole interwencyjnym plan pomocy dziecku krzywdzonemu;
- Udziela stałego wsparcia dziecku oraz dyskretnie monitoruje jego sytuację
w okresie późniejszym; - Monitoruje zespół klasowy, by skutki przemocy nie wpływały na sytuację szkolną dziecka;
- Dba o realizację treści z zakresu bezpieczeństwa i profilaktyki w bieżącej pracy z uczniami;
- Dba o to, żeby rodzice znali obowiązującą w placówce Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem i procedury zgłaszania zagrożeń, zachęca rodziców/opiekunów dzieci do angażowania się w działania na rzecz ochrony dzieci;
- Umożliwia rodzicom oraz opiekunom prawnym poszerzanie wiedzy
i umiejętności związanych z ochroną dziecka przed zagrożeniami oraz pozytywnymi metodami wychowawczymi; - Uzyskuje od rodziców i opiekunów informacje zwrotne nt. realizacji
w placówce Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Nauczyciele:
- Przekazują opiekunowi/wychowawcy i pedagogowi szkolnemu informacje
o tym, że podejrzewają przemoc wobec dziecka; - Sporządzają notatkę służbową;
- Monitorują sytuację dziecka;
- Mogą być osobami, które uruchamiają procedurę „ Niebieskiej Karty” poprzez wypełnienie formularza „Niebieska Karta”;
- Opracowują w zespole plan pomocy dziecku krzywdzonemu;
- Dbają o realizację treści z zakresu bezpieczeństwa i profilaktyki w bieżącej pracy pedagogicznej z uczniami.
Niepedagogiczni pracownicy szkoły:
- Są uważni i wrażliwi na sytuację dzieci;
- Reagują na objawy przemocy oraz niepokojące zachowania, których mogą być świadkami;
- Zgłaszają obserwowane, niepokojące sygnały dyrekcji szkoły, pedagogowi szkolnemu lub wychowawcy.
ROZDZIAŁ XII
ZASADY USTALANIA PLANU WSPARCIA MAŁOLETNIEGO PO UJAWNIENIU KRZYWDZENIA
- Pomimo zastosowania procedury interwencji, dyrekcja tworzy grupę wsparcia dla pokrzywdzonego ucznia.
- W skład grupy każdorazowo wchodzi opiekun grupy, pedagog szkolny.
- Grupa może poszerzyć się do większej liczby specjalistów w zależności od doznanej krzywdy.
- Grupa wsparcia spotyka się celem ustalenia jaka pomoc uczniowi będzie niezbędna od razu oraz w dalszej perspektywie czasu.
- Grupa wsparcia tworzy IPD (Indywidualny Plan Działania), który stanowi dokument zapisany i przechowywany w teczce ucznia.
- IPD zawiera przede wszystkim informacje o podjętych działaniach, plan spotkań ze specjalistami/opiekunami/nauczycielami oraz przypuszczalny czas trwania wsparcia.
Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia są kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej opieki i wsparcia dla dziecka, które doświadczyło przemocy lub krzywdzenia.
Zasady w procesie ustalania planu:
- Bezpieczeństwo i natychmiastowa interwencja: Pierwszym krokiem po ujawnieniu krzywdzenia jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku. W przypadku pilnej potrzeby konieczne jest natychmiastowe zaangażowanie odpowiednich służb, takich jak policja lub służby opieki społecznej, oraz zapewnienie opieki medycznej, jeśli to konieczne.
- Indywidualne podejście: Każde dziecko reaguje na krzywdzenie w inny sposób, dlatego istotne jest indywidualne podejście do ustalania planu wsparcia, uwzględniające potrzeby i doświadczenia konkretnego dziecka.
- Zaangażowanie rodziców lub opiekunów: W przypadku małoletnich istotne jest zaangażowanie ich rodziców lub opiekunów prawnych w proces ustalania planu wsparcia. Współpraca z rodziną może pomóc w zrozumieniu kontekstu i zapewnieniu kompleksowej pomocy.
- Wsparcie psychologiczne: Dziecko, które doświadczyło krzywdzenia, może potrzebować wsparcia psychologicznego. W planie wsparcia należy uwzględnić dostęp do profesjonalnej pomocy psychologicznej lub terapeutycznej, dostosowanej do potrzeb dziecka.
- Dostęp do edukacji: Zapewnienie kontynuacji nauki i dostępu do wsparcia edukacyjnego dla dziecka, które doświadczyło krzywdzenia, jest kluczowym elementem planu wsparcia. Szkolenia personelu szkolnego w zakresie identyfikowania i reagowania na krzywdzenie mogą również być pomocne.
- Wsparcie społeczne: Istotne jest zapewnienie dziecku wsparcia ze strony społeczności szkolnej i lokalnej. Programy wsparcia grupowego, organizacje pozarządowe oraz współpraca z innymi instytucjami społecznymi mogą pomóc w zintegrowaniu dziecka i jego rodziny w społeczność.
- Monitorowanie postępów: Plan wsparcia powinien być regularnie monitorowany
i dostosowywany w miarę potrzeb, aby zapewnić, że dziecko otrzymuje odpowiednie wsparcie i że jego potrzeby są wciąż uwzględniane. - Współpraca instytucjonalna: Wsparcie małoletnich po ujawnieniu krzywdzenia wymaga współpracy różnych instytucji, takich jak szkoła, służby społeczne, służby zdrowia i organizacje pozarządowe. Skuteczne koordynowanie działań między tymi instytucjami jest kluczowe dla skutecznego wdrożenia planu wsparcia.
Przyjęcie zasad opartych na indywidualnych potrzebach i doświadczeniach dziecka, uwzględnienie szerokiego spektrum wsparcia oraz ścisła współpraca instytucjonalna są kluczowe dla skutecznego planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.
ROZDZIAŁ XIII
- Osobę odpowiedzialną za przygotowanie personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich wyznacza dyrektor CKZiU. Osoba ta powinna posiadać odpowiednie kompetencje oraz działać w sposób kompleksowy
i skoordynowany. - Zakres kompetencji oraz zadania tej osoby:
- Zrozumienie standardów i zasad: Osoba odpowiedzialna za przygotowanie personelu powinna mieć dogłębną znajomość obowiązujących standardów
i zasad dotyczących ochrony małoletnich oraz zrozumieć ich znaczenie
i implikacje dla pracy placówki. - Szkolenie personelu: Przeprowadzanie regularnych szkoleń dla personelu placówki w zakresie standardów ochrony małoletnich, zasad postępowania
w sytuacjach potencjalnego zagrożenia oraz procedur bezpieczeństwa. - Dostosowanie szkoleń do potrzeb: Indywidualne dostosowanie szkoleń do różnych grup zawodowych w placówce, takich jak nauczyciele, pracownicy administracyjni, wolontariusze itp., uwzględniając specyfikę ich pracy
i potencjalne ryzyko. - Kreowanie świadomości: Edukowanie personelu na temat znaczenia ochrony małoletnich, konsekwencji nieprzestrzegania standardów oraz budowanie świadomości i zaangażowania w sprawę bezpieczeństwa dzieci.
- Monitorowanie i ewaluacja: Regularne monitorowanie przestrzegania standardów oraz ocena skuteczności działań podejmowanych w zakresie ochrony małoletnich. Wdrażanie ewentualnych korekt i doskonalenie procedur.
- Dokumentacja: Prowadzenie odpowiedniej dokumentacji związanej
z przeprowadzanymi szkoleniami, w tym listy uczestników, programy szkoleń, ewaluacje oraz wszelkie inne dokumenty związane z przestrzeganiem standardów ochrony małoletnich. - Wsparcie i doradztwo: Zapewnienie personelowi wsparcia i doradztwa
w kwestiach dotyczących ochrony małoletnich, udzielanie odpowiedzi na pytania oraz rozwiązywanie problemów związanych z praktycznym stosowaniem standardów. - Współpraca z innymi instytucjami: Nawiązywanie współpracy z innymi placówkami edukacyjnymi, organizacjami pozarządowymi, instytucjami rządowymi i lokalnymi organami administracji w celu wymiany doświadczeń, wspólnego opracowywania standardów oraz promowania najlepszych praktyk w zakresie ochrony małoletnich.
Wszystkie te działania powinny być prowadzone w sposób systematyczny, zgodnie
z obowiązującymi przepisami prawnymi i najlepszymi praktykami, oraz skupiać się na zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa i dobrostanu dzieci i młodzieży.
ROZDZIAŁ XIV
PROCEDURY OKREŚLAJĄCE ZAKŁADANIE „NIEBIESKIE KARTY”
- Głównym celem „Niebieskich Kart” jest usprawnienie pomocy oferowanej przez Szkołę, ale też tworzenie warunków do systemowego, interdyscyplinarnego modelu pracy z rodziną.
- Jeśli do jakiegokolwiek pracownika w Szkole przyjdzie uczeń i zgłosi, iż wobec niego stosowana jest przemoc pracownik ten powinien wszcząć procedurę „Niebieskie Karty”. Każde powzięcie informacji o zaistnieniu przemocy nakazuje rozpocząć działania.
- Procedura „Niebieskie Karty” stosowana jest każdorazowo w sytuacjach podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia ucznia.
- Procedura „Niebieskie Karty” stanowi oddzielny dokument.
- Procedurę „Niebieskie Karty” stanowi załącznik nr 5 niniejszych Standardów.
ROZDZIAŁ XV
ZASADY I SPOSÓB UDOSTEPNIANIA UCZNIOM, RODZICOM LUB OPIEKUNOM PRAWNYM MAŁOLETNICH STANDARDÓW DO ZAZNAJOMIENIA SIĘ Z NIMI I ICH STOSOWANIA
- Dokument „Standardy Ochrony Małoletnich” znajduje się na stronie internetowej szkoły; w gabinecie pedagoga; w pokoju nauczycielskim i w „ Kąciku Rodzica”, na Tablicy „Samorząd Uczniowski”- wersja skrócona. Uczniowie i rodzice/ prawni opiekunowie zostają zapoznani z powyższym dokumentem poprzez wysłanie dokumentu drogą elektroniczną w dzienniku Vulcan. Odczytanie wiadomości przez rodzica/ prawnego opiekuna jest jednoznaczne z zapoznaniem się z dokumentem.
- W szkole znajduje się tablica dla rodziców, na której zamieszczane są przydatne informacje na temat wychowania dzieci bez przemocy, ochrony dzieci przed przemocą i wykorzystaniem, zagrożeń bezpieczeństwa dziecka w Internecie oraz dane kontaktowe placówek zapewniających pomoc rodzinie i dziecku. (Polska Deklaracja w Sprawie Przeciwdziałania Przemocy; Formy przemocy; Co dzieje się z dzieckiem, gdy jest świadkiem przemocy w rodzinie?; Sygnały, które pomagają rozpoznać czy dziecko jest ofiarą przemocy?; Sygnały, które pomagają rozpoznać czy dziecko jest sprawcą przemocy?; Oferta Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy
w Rodzinie; Zakres pomocy Zespołu Interwencji Kryzysowej; Wykaz instytucji udzielających pomocy rodzinie i dziecku; Dekalog dla rodziców; Oferta Publicznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej itd.). - W szkole w „Kąciku Rodzica” znajdują się ulotki, broszurki, książki, materiały informacyjne związane z wychowaniem dzieci i zagrożeniami na jakie dzieci są narażone.
- Rodzice i opiekunowie prawni mogą poszerzać wiedzę i umiejętności związane
z ochroną dziecka przed zagrożeniami oraz pozytywnymi metodami wychowawczymi w trakcie spotkań edukacyjnych i zebrań klasowych (w różnej formie). - Rodzice/ opiekunowie prawni są informowani o zagrożeniach występujących
w placówce w oparciu o materiały z ewaluacji wewnętrznej i informacje posiadane przez szkołę. - Rodzice/ opiekunowie prawni mogą korzystać z indywidualnej pomocy i wsparcia udzielanego przez pracowników szkoły.
- Pedagog szkolny jest zobowiązany do zapoznania uczniów ze Standardami Ochrony Małoletnich w taki sposób, aby uczniowie mogli ja zrozumieć niezależnie od wieku
i sprawności intelektualnej.
ROZDZIAŁ XVI
SPOSÓB DOKUMENTOWANIA I PRZECHOWYWANIA UJAWNIONYCH LUB ZGŁOSZONYCH INCYDENTÓW LUB ZDARZEŃ ZAGRAŻAJĄCYCHC DOBRU MAŁOLETNIEGO
Dokumentowanie i przechowywanie ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego jest niezwykle istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa
i odpowiedniej reakcji na potencjalne zagrożenia.
Sposób dokumentowania i przechowywania takich informacji:
- Formularze zgłoszeniowe: Zostaje stworzony formularz zgłoszeniowy, który personel placówki może używać do rejestracji incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego. Formularze zawierają pola, w których można opisać szczegóły incydentu, datę, godzinę, miejsce, osoby zaangażowane, świadków, ewentualne działania podjęte w odpowiedzi na incydent oraz inne istotne informacje.
- Księga ewidencji: Księga ewidencji, w której będą rejestrowane wszystkie zgłoszone incydenty lub zdarzenia zagrażające dobru małoletniego. Księga jest prowadzona chronologicznie i powinna zawierać wszystkie istotne szczegóły dotyczące każdego incydentu.
- Dokumentacja dodatkowa: W przypadku poważniejszych incydentów lub zdarzeń, które wymagają bardziej szczegółowego zarejestrowania, dołączona dokumentacja dodatkowa, taka jak zeznania świadków, raporty medyczne, protokoły przesłuchań lub inne istotne materiały.
- Przechowywanie dokumentów: Bezpieczne i poufne miejsce do przechowywania dokumentacji dotyczącej zgłoszonych incydentów lub zdarzeń. Miejsce to jest dostępne tylko dla uprawnionych osób, dokumentacja jest przechowywana zgodnie
z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych. - Zabezpieczenie informacji: Dokumentacja jest chroniona przed nieautoryzowanym dostępem, tylko wyznaczone osoby mają dostęp do informacji na temat zgłoszonych incydentów lub zdarzeń. Wszelkie informacje powinny być traktowane jako poufne
i dostępne tylko dla osób, które są zaangażowane w proces reagowania na incydenty. - Przechowywanie przez określony czas: Dokumentacja dotycząca zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego przechowywana jest zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i przestrzeganiu obowiązujących przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, dokumentowanie i przechowywanie zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego jest kluczowym elementem w zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony małoletnich w placówce.
Wszystkie dokumenty dotyczące ujawnionych lub zgłoszonych incydentów krzywdzenia małoletniego przechowywane są w gabinecie pedagoga szkolnego w szafce zamykanej na klucz, do której dostęp ma wyłącznie pedagog i dyrektor placówki.
ROZDZIAŁ XVII
ZASADY PRZEGLĄDU I AKTUALIZACJI STANDARDÓW
- Procedura aktualizowania Standardów odbywa się nie rzadziej niż raz na 2 lata.
- Osobę odpowiedzialną za monitorowanie realizacji Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem Koordynatora Standardów Ochrony Małoletnich wyznacza Dyrektor CKZiU.
- Osoba ta jest odpowiedzialna za przestrzeganie zasad zawartych w niniejszym dokumencie; odbiera zgłoszenia dotyczące problemów związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa dzieci; reaguje na te zgłoszenia; konsultuje w miarę potrzeb z innymi podmiotami; w uzasadnionych przypadkach może zgłaszać sprawy odpowiednim służbom (MOPS, policja, sąd rodzinny, przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego, prokuratura).
- Koordynator na bieżąco zbiera opinie rodziców, prawnych opiekunów i dzieci
o rezultatach realizacji polityki ( skargi, wnioski, uwagi, informacje pozyskane
w trakcie rozmów z dziećmi, rodzicami i opiekunami). Korzysta w analizie i ocenie
z informacji wychowawców; nauczycieli; informacji pozyskanych ze środowiska lokalnego i instytucji współpracujących ze szkołą. - Koordynator raz w roku przeprowadza ankietę dla uczniów dotyczącą problematyki przemocy i zagrożeń. Co stanowi załącznik nr 6 do niniejszych Standardów.
- Koordynator przeprowadza wśród pracowników placówki , raz w roku ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 7 do niniejszego dokumentu.
- Pracownicy placówki, rodzice, uczniowie mogą proponować zmiany w dokumencie Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem oraz wskazywać na naruszenia
w placówce ustalonych zapisów. - Koordynator dokonuje opracowania ankiet dla uczniów i rodziców oraz ankiet pracowników placówki. Sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazuje dyrektorowi placówki i radzie pedagogicznej.
- Dyrektor wprowadza do Standardów niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom placówki nowe brzmienie Standardów Ochrony Małoletnich.
ROZDZIAŁ XVIII
MONITORING STOSOWANIA STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH
- Osobą odpowiedzialną za monitorowanie realizacji niniejszych Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem jest pedagog szkolny.
- Osoba, o której mowa w ust. 1 jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Standardów i za reagowanie na sygnały naruszenia Standardów oraz za proponowanie zmian w Standardach Ochrony Małoletnich.
- Szczegółowy opis „Standardów Ochrony Małoletnich” stanowi załącznik nr 8.
Rozdział XIX
PRZEPISY KOŃCOWE
- Standardy Ochrony Małoletnich wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
- Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników szkoły, rodziców i prawnych opiekunów w szczególności przez umieszczenie w „ Kąciku Rodzica”, podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej; umieszczenie w pokoju nauczycielskim oraz zamieszczenie na stronie internetowej CKZiU w Kielcach.
Załącznik nr 1
do Standardy Ochrony Małoletnich
Kielce, ……………………….
OŚWIADCZENIE O ZNAJOMOŚCI I PRZESTRZEGANIU ZASAD ZAWARTYCH
W STANDARDACH OCHRONY MAŁOLETNICH
W CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO
W KIELCACH
Ja,……………………………….………………………………………….……………………
PESEL ……………………………………oświadczam, że zapoznałam/em się
z „Standardami Ochrony Małoletnich” stosowanymi w CKZiU Kielce
i zobowiązuję się do ich przestrzegania.
Podpis……………………………….
Załącznik nr 2
do Standardy Ochrony Małoletnich
Kielce,…………………………….
OŚWIADCZENIE O NIEKARALNOŚCI
Ja niżej podpisana/y……………………………………………………………………………..
(imię i nazwisko)
Zamieszkała/y…………………………………………………………………………………..
(adres zamieszkania)
Nr PESEL/ nr paszportu ..............................................................................................................
świadomy/a odpowiedzialności karnej wynikającej z art. 233 § 1 kodeksu karnego przewidującego karę pozbawienia wolności do lat 3 za składanie fałszywych zeznań
oświadczam, że:
nie byłam/em prawomocnie skazany za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksy karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksy karnego oraz Ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec mnie innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściłam/em się takich czynów zabronionych, oraz, że nie nałożono na mnie obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
....................................... ......................................
(miejscowość, data) (podpis)
Załącznik nr 3
do Standardy Ochrony Małoletnich
KARTA INTERWENCJI
- Imię i nazwisko dziecka, klasa …………………………………………………………………………………………
- Przyczyna interwencji ( forma krzywdzenia)
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
- Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia
……………………………………………Data………………………………………
- Opis działań podjętych przez pedagoga, wychowawcę lub innego pracownika.
Data | Działanie |
| |
| |
|
- Spotkania z opiekunami dziecka.
Data | Działanie |
| |
| |
|
- Forma podjętej interwencji:
- Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa;
- Wniosek o wgląd w sytuację dziecka;
- Inny rodzaj interwencji;
Jaki?..............................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
- Dane dotyczące interwencji ( nazwa organu, do którego zgłoszono interwencje)
……………………………………………………Data interwencji …………………………
- Wyniki interwencji: działania organów wymiaru sprawiedliwości, jeśli szkoła je uzyskała, działania placówki, działania rodziców.
……………………………………………………………………………………………….…
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Podpis pracownika………………………………………
Załącznik nr 4
do Standardy Ochrony Małoletnich
Kielce, ……………………….
NOTATKA ZE ZDARZENIA
Imię nazwisko dziecka, klasa………………………………………………………………..
Opis sytuacji, zdarzenia:
……………………………………………………………………………………………..……
………………………………………………………………………………………………..…
……………………………………………………………………………………………..……
………………………………………………………………………………………………..…
……………………………………………………………………………………………..……
………………………………………………………………………………………………..…
………………………………………………………………………………………………..…
……………………………………………………………………………………………..……
………………………………………………………………………………………………..…
………………………………………………………………………………………………...…
………………………………………………………………………………………………...…
…………………………………………………………………………………………………...
Podpis nauczyciela………………………………………
do Standardy Ochrony Małoletnich
NIEBIESKA KARTA - PROCEDURY, REALIZACJI
w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kielcach.
Procedura "Niebieskie Karty" - przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
- Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, a także innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą”.
- Od 28.09.2023 obowiązują przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury "Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy "Niebieska Karta" (Dz. U. z 2023 r. poz. 1870).
- Typy przemocy w rodzinie:
- przemoc fizyczna;
- przemoc emocjonalna;
- zaniedbywanie;
- wykorzystanie seksualne;
- małoletni świadkiem przemocy.
- Procedura „Niebieskie Karty” nakłada na szkołę określone zadania w przypadku uzasadnionego podejrzenia o stosowanie wobec ucznia przemocy domowej, jeżeli np. uczeń: ma ślady przemocy fizycznej – ślady uderzeń, oparzeń, siniaki, rany, często zdarzające się opuchlizny, złamania, zwichnięcia itd.
- Ma ślady przemocy psychicznej – moczenie, nadmierna potliwość, bóle, zaburzenia mowy związane z napięciem nerwowym itd., Przejawia trudności w nawiązywaniu kontaktu, ma niską samoocenę, wycofanie, lęki, depresję, płaczliwość, zachowania destrukcyjne, agresję, apatię, nieufność, uzależnianie się od innych, zastraszenie, unikanie rozmów itd.
- Ma brudny strój, nieodpowiedni do pory roku, rozwój, wzrost i wagę nieadekwatne do wieku, nie korzysta z pomocy lekarza mimo przewlekłej choroby itd. Karta stanowi ważny element w walce z przemocą w rodzinie, ponieważ dokumentuje sytuacje pokrzywdzonego ucznia i stanowi dowód w postępowaniu przygotowawczym i ewentualnej sprawie karnej o znęcanie się.
- Rozpoznanie przemocy w rodzinie i wypełnienie „Niebieskie Karty” to początek procesu wspierania ofiary przemocy.
- Podejmowanie interwencji wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywające się na podstawie procedury „Niebieskie karty” nie wymaga zgody ucznia dotkniętego przemocą.
- Wszczęcie procedury na terenie szkoły następuje przez wypełnienie formularza Niebieska karta” – A w obecności ucznia, co do którego istnieje podejrzenie, że jest dotknięty przemocą w rodzinie. Wszczynając procedurę, podejmuje się działania interwencyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa takiemu uczniowi.
REALIZACJA PROCEDURY „NIEBIESKIE KARTY”
- „Niebieskie Karty” zakłada nauczyciel, który stwierdza, że w rodzinie ucznia dochodzi do przemocy (decyzję o założeniu „Niebieskie Karty” warto podjąć po konsultacjach oraz w porozumieniu z zespołem wychowawczym).
- Wszczęcie procedury następuje poprzez wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” w obecności osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą
w rodzinie. - W przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie wobec niepełnoletniego ucznia, czynności podejmowane i realizowane w ramach procedury, przeprowadza się w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego.
- Jeżeli osobami, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie wobec małoletniego są rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni, działania z udziałem ucznia przeprowadza się w obecności pełnoletniej osoby najbliższej.
- Działania z udziałem ucznia, co do którego istnieje podejrzenie, że jest dotknięty przemocą w rodzinie, powinny być prowadzone w miarę możliwości w obecności pedagoga szkolnego lub psychologa.
- Po wypełnieniu formularza „Niebieska Karta – A” osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, przekazuje się formularz „Niebieska Karta –B”.
- W przypadku, gdy przemoc w rodzinie dotyczy niepełnoletniego ucznia, formularz „Niebieska Karta – B” przekazuje się rodzicowi, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu albo osobie, która zgłosiła podejrzenie stosowania przemocy w rodzinie (formularza „Niebieska Karta – B” nie przekazuje się osobie, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie).
- Wypełniony formularz „Niebieska Karta – A” niezwłocznie, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia wszczęcia procedury, przekazuje się do zespołu interdyscyplinarnego.
„NIEBIESKA KARTA – B”
INFORMACJA DLA OSÓB DOZNAJĄCYCH PRZEMOCY DOMOWEJ
CO TO JEST PROCEDURA „NIEBIESKIE KARTY”?
Są to różne działania podejmowane w sytuacji podejrzenia lub stwierdzenia stosowania przemocy domowej na podstawie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Celem procedury „Niebieskie Karty” jest zatrzymanie przemocy domowej i udzielenie pomocy i wsparcia Tobie i Twoim najbliższym. Na skutek wszczęcia procedury „Niebieskie Karty” informacja dotycząca Twojej sytuacji zostanie przekazana do grupy diagnostyczno-pomocowej. Więcej informacji na temat dalszych działań uzyskasz podczas spotkania
z członkami tej grupy, na które zostaniesz zaproszona/(y). W trakcie procedury członkowie grupy będą kontaktować się także z osobą, która przemoc stosuje.
CO TO JEST PRZEMOC DOMOWA?
Przemoc domowa to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:
- narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia;
- naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną;
- powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienia lub krzywdę;
- ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej;
- istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
KTO MOŻE BYĆ OSOBĄ DOZNAJĄCĄ PRZEMOCY DOMOWEJ?
- małżonek, także w przypadku, gdy małżeństwo ustało lub zostało unieważnione, oraz jego wstępni (np. rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (np. dzieci, wnuki, prawnuki), rodzeństwo i ich małżonkowie;
- wstępni i zstępni oraz ich małżonkowie;
- rodzeństwo oraz ich wstępni, zstępni i ich małżonkowie;
- osoba pozostająca w stosunku przysposobienia i jej małżonek oraz ich wstępni, zstępni, rodzeństwo i ich małżonkowie;
- osoba pozostająca obecnie lub w przeszłości we wspólnym pożyciu oraz jej wstępni, zstępni, rodzeństwo i ich małżonkowie;
- osoba wspólnie zamieszkująca i gospodarująca oraz jej wstępni, zstępni, rodzeństwo
i ich małżonkowie; - osoba pozostająca obecnie lub w przeszłości w trwałej relacji uczuciowej lub fizycznej niezależnie od wspólnego zamieszkiwania i gospodarowania;
- małoletni.
NAJCZĘSTSZE FORMY PRZEMOCY DOMOWEJ:
Przemoc fizyczna: bicie, szarpanie, kopanie, duszenie, popychanie, obezwładnianie i inne. Przemoc psychiczna: izolowanie, wyzywanie, ośmieszanie, grożenie, krytykowanie, poniżanie i inne.
Przemoc seksualna: zmuszanie do obcowania płciowego, innych czynności seksualnych i inne. Przemoc ekonomiczna: niełożenie na utrzymanie osób, wobec których istnieje taki obowiązek, niezaspokajanie potrzeb materialnych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie i inne.
Przemoc za pomocą środków komunikacji elektronicznej: wyzywanie, straszenie, poniżanie osoby w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie jej zdjęcia lub rejestrowanie filmów bez jej zgody, publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które ją obrażają lub ośmieszają i inne.
Inny rodzaj zachowań : zaniedbanie, niezaspokojenie podstawowych potrzeb biologicznych, psychicznych i innych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie, pozostawianie bez opieki osoby, która z powodu choroby, niepełnosprawności lub wieku nie może samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, zmuszanie do picia alkoholu, zmuszanie do zażywania środków odurzających, substancji psychotropowych lub leków i inne.
WAŻNE
Prawo zabrania stosowania przemocy i krzywdzenia swoich bliskich. Jeżeli Ty lub ktoś
z Twoich bliskich jest osobą doznającą przemocy domowej, nie wstydź się prosić o pomoc. Wezwij Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Prawo stoi po Twojej stronie!
Masz prawo do złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa z użyciem przemocy domowej do Prokuratury, Policji lub Żandarmerii Wojskowej. Możesz także zwrócić się po pomoc do podmiotów i organizacji realizujących działania na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej. Pomogą Ci:
- Ośrodki pomocy społecznej – w sprawach socjalnych, bytowych i prawnych.
- Powiatowe centra pomocy rodzinie – w zakresie prawnym, socjalnym, terapeutycznym lub udzielą informacji na temat instytucji lokalnie działających w tym zakresie w Twojej miejscowości.
- Ośrodki interwencji kryzysowej i Ośrodki wsparcia – zapewniając schronienie Tobie
i Twoim bliskim, gdy doznajesz przemocy domowej, udzielą Ci pomocy i wsparcia
w przezwyciężeniu sytuacji kryzysowej, a także opracują plan pomocy. - Specjalistyczne ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej – zapewniając bezpłatne całodobowe schronienie Tobie i Twoim bliskim, gdy doznajesz przemocy domowej, oraz udzielą Ci kompleksowej, specjalistycznej pomocy w zakresie interwencyjnym, terapeutyczno-wspomagającym oraz potrzeb bytowych.
- Okręgowe ośrodki i lokalne punkty działające w ramach Sieci Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem – zapewniając profesjonalną, kompleksową i bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną, psychoterapeutyczną i materialną.
- Sądy opiekuńcze – w sprawach opiekuńczych i alimentacyjnych.
- Placówki ochrony zdrowia – np. uzyskać zaświadczenie lekarskie o doznanych obrażeniach. • Komisje rozwiązywania problemów alkoholowych – podejmując działania wobec osoby nadużywającej alkoholu.
- Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej – w zakresie uzyskania pomocy prawnej.
WYKAZ PLACÓWEK FUNKCJONUJĄCYCH NA TWOIM TERENIE, UDZIELAJĄCYCH POMOCY I WSPARCIA OSOBOM DOZNAJĄCYM PRZEMOCY DOMOWEJ
Uwaga: (dane wprowadza zespół interdyscyplinarny):
L.P. |
NAZWA INSTYTUCJI/ ORGANIZACJI
|
ADRES INSTYTUCJI/ORGANIZACJI | TELEFON |
ADRES E-MAIL |
MOŻESZ ZADZWONIĆ DO:
- Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia" tel. 800 12 00 02 (linia całodobowa i bezpłatna), w poniedziałki w godz. 1800 –2200 można rozmawiać z konsultantem w języku angielskim, a we wtorki w godz. 1800 –2200
w języku rosyjskim. - Dyżur prawny tel. (22) 666 28 50 (linia płatna, czynna w poniedziałek i wtorek
w godzinach 1700 –2100) oraz tel. 800 12 00 02 (linia bezpłatna, czynna w środę
w godzinach 1800 –2200). - Poradnia e-mailowa: niebieskalinia [malpka] niebieskalinia [kropka] info. Członkowie rodzin
z problemem przemocy i problemem alkoholowym mogą skonsultować się także przez SKYPE: pogotowie.niebieska.linia ze specjalistą z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie – konsultanci posługują się językiem migowym. - Ogólnokrajowej Linii Pomocy Pokrzywdzonym tel. +48 222 309 900 przez całą dobę można anonimowo uzyskać informacje o możliwości uzyskania pomocy, szybką poradę psychologiczną i prawną, a także umówić się na spotkanie ze specjalistami w dowolnym miejscu na terenie Polski. Możliwe są konsultacje w językach obcych oraz w języku migowym.
- Policyjny telefon zaufania dla osób doznających przemocy domowej nr 800 120 226 (linia bezpłatna przy połączeniu z telefonów stacjonarnych, czynna codziennie
w godzinach od 9.30 do 15.30, od godz. 15.30 do 9.30 włączony jest automat)
Załącznik nr 6
do Standardy Ochrony Małoletnich
MONITORING POLITYKI- ANKIETA DLA UCZNIÓW
L.P.
|
ODPOWIEDZ NA PONIŻSZE PYTANIA |
TAK |
NIE |
1.
|
Czy znacz Procedury Ochrony Małoletnich w naszej placówce? | ||
2. |
Czy w sytuacji doświadczenia przemocy, krzywdy wiesz do kogo możesz się zwrócić, aby uzyskać pomoc?
| ||
3. |
Czy byłeś świadkiem, gdy stosowano agresję/ przemoc wobec kogoś innego? (jeśli tak, opisz poniżej jak zareagowałeś)
| ||
4.
|
Czy w Twojej klasie istnieje problem przemocy lub agresji? |
do Standardy Ochrony Małoletnich
MONITORING POLITYKI- ANKIETA DLA PRACOWNIKÓW
L.P.
|
ODPOWIEDZ NA PONIŻSZE PYTANIA |
TAK |
NIE |
1.
|
Czy znacz Procedury Ochrony Małoletnich obowiązujące w CKZiU
| ||
2.
|
Czy uważasz, że potrafisz rozpoznać symptomy krzywdzonego ucznia?
| ||
3.
|
Czy wiesz w jaki sposób zareagować na symptomy krzywdzenia ucznia?
| ||
4.
|
Czy zaobserwowałeś naruszenie zasad określonych w Polityce Ochrony Małoletnich oraz pozostałych regulaminach i procedurach przez innego pracownika? (jeżeli tak to jakie?)
| ||
5.
|
Czy masz uwagi/ sugestie/ przemyślenia związane z funkcjonującą
|
Załącznik nr 8
do Standardy Ochrony Małoletnich
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH – są to konkretne spisane reguły, zasady, praktyki, które gwarantują, że małoletni w Szkole są bezpieczni, nie doznają krzywdzenia ze strony pracowników, wolontariuszy a co więcej i rówieśników. Szkoła ustanowiła
i wprowadziła w życie „Polityka Ochrony Małoletnich” przed krzywdzeniem i zapewnienia im bezpieczeństwa.
- Szkoła posiada dokument „Standardy Ochrony Małoletnich”.
- W dokumencie Polityki przed krzywdzeniem zapisane są:
- procedury zgłaszania podejrzeń oraz podejmowania interwencji, które określają krok po kroku, jakie działanie należy podjąć w sytuacji krzywdzenia małoletniego lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony osób obcych, członków rodziny, personelu placówki oraz rówieśników;
- zasady ochrony danych osobowych małoletniego, które określają sposób przechowywania i udostępniania informacji o małoletnim oraz zasady ochrony wizerunku małoletniego które określają sposób jego utrwalania i udostępniania;
- zasady dostępu małoletniego do Internetu oraz ochrony małoletnich przed szkodliwymi treściami;
- zasady bezpiecznych relacji personelu Szkoły - małoletni, określające jakie zachowania są niedozwolone w kontakcie z małoletnim.
- Wszyscy pracownicy CKZiU, w tym wolontariusze, praktykanci, stażyści znają treść dokumentu Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem.
- Zapisy zawarte w dokumencie „Polityka Ochrony Małoletnich” przed krzywdzeniem obowiązują wszystkich pracowników Szkoły, w tym wolontariuszy oraz praktykantów.
- Dyrekcja CKZiU wyznaczyła osobę (osoby) odpowiedzialną (odpowiedzialne) za monitoring realizacji Polityki Ochrony Małoletnich i jej rola oraz zadania są jasno określone.
- W placówce jest wyznaczona osoba odpowiedzialna za monitoring bezpieczeństwa sieci komputerowej.