CK Technik poznaje łotewski system edukacji

CK Technik poznaje łotewski system edukacji

W ostatnim tygodniu kwietnia bieżącego roku przedstawiciel CK Technik wziął udział w wizycie studyjnej do Rygi pn. „Łotewski system kształcenia dualnego”. Organizatorem wyjazdu było Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, partner projektu „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region”.

Ponadto w wizycie udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, przedstawiciele Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli,  Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych LEWIATAN, Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii Sp. z o.o., oraz liczna delegacja nauczycieli przedmiotów zawodowych ze szkół biorących udział w projekcie.

Wizyta studyjna rozpoczęła się od spotkania w modelowym technikum na Łotwie, wdrażającym założenia dualnego systemu kształcenia zawodowego- Orges Technikums – Centrum Kompetencji Edukacji Zawodowej. Delegacje z Polski przywitała dyrektor łotewskiej placówki, Pani Ilzi Branti wraz z pracownikami działów projektów edukacyjnych oraz przedsiębiorcą współpracującym ze szkołą. Celem wizyty było zapoznanie się z bieżącą dzielnością szkoły i tematyką kształcenia praktycznego w miejscu pracy, jego wpływem na gospodarkę i rynek pracy oraz wymiana doświadczeń dotyczących współpracy między różnymi instytucjami w tej dziedzinie. Następnie uczestnicy wizyty mogli zobaczyć nowocześnie wyposażone pracownie i warsztaty do praktycznej nauki zawodu w branży metalowej, elektronicznej i  informatycznej rozmieszczonych na terenie kampusu. Kolejnym punktem programu była wizyta w Ministerstwie Edukacji i Nauki. W spotkaniu, oprócz przedstawicieli Ministerstwa, uczestniczyli również przedstawiciele Konfederacji Pracodawców Litwy oraz Narodowego Centrum Edukacji.  W trakcie wizyty uczestnicy zapoznali się z łotewskim systemem edukacji, w tym dualnym podejściem do szkolnictwa zawodowego oraz informacjami dotyczących istotnej roli pracodawców oraz związków zawodowych w kwestii rozwoju edukacji i lokalnego rynku pracy.

W kolejnym dniu wyjazdu delegacja udała się na Targi Edukacyjne Skills Latvia 2018. Podczas wydarzenia delegacja z Polski miała możliwość zapoznać się ofertami i kierunkami szkół i placówek związanych z edukacją zawodową z całej Łotwy. Ostatnim punktem programu była wizyta w Polskiej Ogólnokształcącej Szkole Średniej im. Ity Kozakiewicz, gdzie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z działalnością szkoły oraz metodami nauczania dzieci i młodzieży zarówno w języku polskim jak i łotewskim.

Spotkania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i aktywnością ze strony uczestników wizyty. Wiedza na temat łotewskiego systemu kształcenia dualnego została przekazana z ogromną rzetelnością i stała się inspiracją do dalszych działań realizowanych na kieleckim gruncie edukacyjnym.