W dniach od 9 do 13 kwietnia br. odbyła się zagraniczna wizyta studyjna w ramach projektu Nowoczesna szkoła zawodowa- nowoczesny region. Miejscem ostatniego już wyjazdu była Portugalia.
W wizycie wzięli udział: Prezydent Miasta Kielce Pan Wojciech Lubawski, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, przedstawiciele kuratorium, Urzędu Miasta Kielce, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, kieleckich szkół zawodowych, lokalni przedsiębiorcy oraz Zespół CK Technik.
Celem wyjazdu było poznanie systemu kształcenia w Portugalii, roli i miejsca szkolnictwa zawodowego, sposobów podnoszenia kwalifikacji i kompetencji zawodowych uczniów a przede wszystkim wymiana dobrych praktyk i doświadczeń.
Wizyta rozpoczęła się od spotkania w siedzibie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Portugalii, gdzie spotkaliśmy się z Panem Jackiem Junoszą Kisielewskim, Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym RP w Republice Portugalskiej oraz Konsulem RP, Panem Maciejem Świeściakiem. W spotkaniu towarzyszyła nam również Pani Agnieszka Zygadło, kierownik Wydziału Polityczno- Ekonomicznego. Tematem przewodnim było wprowadzenie do sytuacji gospodarczej i ekonomicznej Portugalii oraz uwarunkowania portugalskiego systemu edukacji, jak również uwarunkowań społecznych w kontekście historycznym.
Kolejnym punktem programu była wizyta w ANQEP- Narodowej Agencji ds. Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego w Lizbonie. ANQEP jest instytucją publiczną, odpowiedzialną za koordynację i wdrażanie polityki dotyczącej kształcenia zawodowego młodzieży i dorosłych pod nadzorem Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwem Pracy oraz Ministerstwem Gospodarki w Portugalii. Na spotkaniu przedstawiona została strutkura portugalskiego systemu edukacji z uwzględnieniem szkolnictwa zawodowego. Portugalia po reformie w 2007 r. wdrożyła Europejskie Ramy Kwalifikacji na każdym poziom szkolnictwa, w tym szkolnictwa zawodowego, dając tym samym wszystkim obywatelom możliwość zdobycia wykształcenia bądź jego uzupełnienia na każdym etapie życia, zgodnie z normami europejskimi, zgodnie z zasadą long life learning.
Po spotkaniu w ANQEP delegacja udała się do placówki CINEL - Centrum Kształcenia Zawodowego Przemysłu Elektronicznego, Energetyki, Telekomunikacji i Technologii Informacyjnych, które zaprezentował pan Raúl Cordeiro, zastępca dyrektora lizbońskiego centrum. W trakcie wizyty poznaliśmy zakres działalności instytucji a następnie uczestnicy wizyty mogli zobaczyć nowocześnie wyposażone pracownie i warsztaty do praktycznej nauki zawodu w branży elektronicznej oraz informatycznej. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się między innymi, że portugalski system edukacji bardzo duży nacisk kładzie się na praktyczne kształcenie zawodowe, gdzie znaczna część nauki odbywa się u pracodawców, co bez wątpienia stanowi dobrą praktykę i w szybki sposób odpowiada na potrzeby rynku pracy.
W kolejnym dniu poznaliśmy Escola Profissional de Aveiro EPA w miejscowości Aveiro oraz oddział szkoły stanowiący bazę warsztatową w miejscowości Sever do Vouga. W siedzibie głównej szkoły zostaliśmy powitani przez panią Anę Ribeiro, dyrektor szkoły. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się między innymi, iż portugalski system edukacji jest mocno scentralizowany, co przedkłada się również na ofertę kształcenia zawodowego. Szkoła wspiera zarówno osoby młode i dorosłe, bezrobotne, osoby chcące uzupełnić swoje kwalifikacje i kompetencje oraz osoby z niepełnosprawnościami. Dodatkowym punktem programu, w tym dniu była wizyta w przedsiębiorstwie współpracującym ze szkołą w Aveiro. Na spotkaniu w firmie MICRO IO mieliśmy okazję poznać firmę z branży elektronicznej i informatycznej, która w istotny sposób bierze udział w procesie kształcenia zawodowego uczniów i dorosłych, zarówno w obszarze programowania, jak również tworzenia sieci i budowy urządzeń komputerowych.
Trzecim dniem wizyty było Porto, drugie co do wielkości i jedno z najbardziej rozwiniętych gospodarczo miast w Portugalii. Na spotkaniu w IEFP - Instytucie Zatrudnienia i Kształcenia Zawodowego, który oferuje szeroką gamę kształcenia zawodowego i ustawicznego, poznaliśmy przede wszystkim szeroki zakres jej działalności. Placówka realizuje i inicjuje działania edukacyjne oraz szkolenia zawodowe dostosowane do potrzeb młodzieży i dorosłych oraz do aktualnych potrzeb gospodarki. Oprócz zwiedzania nowoczesnych pracowni, mieliśmy okazję dowiedzieć się jak ważnym elementem z punktu widzenia IEFP jest współpraca z sektorem przedsiębiorstw i innymi partnerami społecznymi w zakresie praktycznej nauki zawodu.
Przeprowadzona wizyta studyjna z pewnością przyniosła wiele nowych doświadczeń, które zostaną wykorzystane przy tworzeniu kieleckiego Centrum, ponadto potwierdziła jak kluczową rolę odgrywa kształcenie zawodowe w rozwoju gospodarczym i społecznym regionów i miast.
Działanie realizowane w ramach projektu: pn.: „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Oś 8 – Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo, Poddziałanie 8.5.1 Podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz wsparcie na rzecz tworzenia i rozwoju CKZiU.