Tworząc kielecki ośrodek kształcenia zawodowego podpatrujemy jak prowadzona jest nauka w najnowocześniejszych ośrodkach tego typu w Polsce. Poznajemy różne wizje i modele funkcjonowania placówek systemu kształcenia zawodowego. W ten sposób czerpiemy z doświadczeń już istniejących i funkcjonujących ośrodków. Wizyty studyjne pozwalają nam zaprojektować działalność CK Technik, tak aby stał się najlepszym ośrodkiem kształcenia w kraju i odpowiadał na rzeczywiste potrzeby przedsiębiorstw.
Na początku lutego odwiedziliśmy dwa prężnie działające ośrodki w województwie podkarpackim, których filozofia i koncepcje funkcjonowania są różne. Pierwszy z nich CKP Rzeszów kształci w tradycyjnej formie około 1600 uczniów z rzeszowskich szkół zawodowych. Prowadzi kwalifikacyjne kursy zawodowe oraz przeprowadza egzaminy potwierdzające kwalifikacje w wielu zawodach. Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej powstały nowe pracownie i warsztaty wyposażone w nowoczesny sprzęt do nauki zawodu. Rzeszowski CKP kształci w branży elektrycznej, mechanicznej, samochodowej oraz mechatronicznej.
Kolejny cel wizyty to Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu zlokalizowane na terenie pierwszej i jednej z największych w Polsce specjalnych strefy ekonomicznych. Idea kształcenia zawodowego w Mielcu koncentruje się na przygotowaniu wykwalifikowanych pracowników na potrzeby firm głównie z branży lotniczej poprzez mocne zaangażowanie przedsiębiorstw w proces edukacji. Mielecki ośrodek nie jest tradycyjną szkołą, bardziej przypomina małe przedsiębiorstwo. Uczniowie i słuchacze uczą się zarówno praktyki jak i kultury pracy w firmie oraz zarządzaniem procesami produkcyjnymi. Duża część edukacji odbywa się w ramach studiów przypadku i rozwiązania konkretnych problemów technologicznych. Przykładem jest przygotowanie elementów do samolotów, gdzie uczeń najpierw projektuje element w technologii 2d, następnie w 3d, wykonuje prototyp przy użyciu obrabiarek ręcznych oraz numerycznych a na końcu dokonuje pomiarów dokładności wykonania detalu. Co wazne, Dyrekcja mieleckiego ośrodka prężnie współpracuje z biznesem. Zawody w jakich kształci placówka, zostały wybrane w drodze dogłębnej analizy zapotrzebowania skupionych wokół CKPu firm.
Z pewnością można przyznać, że ośrodek jest dobrym przykładem nowego podejścia do kształcenia zawodowego, który może stanowić dobrą praktykę w tworzeniu i rozwoju CK Technik.