III Spotkanie Branżowego Zespołu Konsultacyjnego ds. utworzenia CK Technik za nami!

III Spotkanie Branżowego Zespołu Konsultacyjnego ds. utworzenia CK Technik

Ranga szkolnictwa zawodowego rośnie, a uczniowie coraz częściej dokonują wyboru szkoły dającej konkretny zawód. Aby na rynek pracy trafiali fachowcy o umiejętnościach i profesjach, na które jest zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy, konieczne jest zaangażowanie pracodawców w proces kształcenia przyszłych pracowników. To główne wnioski z dzisiejszego III Spotkania Branżowego Zespołu Konsultacyjnego ds. utworzenia CK Technik, które odbyło się w Kieleckim Centrum Biznesu. W tym ważnym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele prawie 40 największych zakładów produkcyjnych z Kielc i regionu oraz dyrektorzy kieleckich szkół zawodowych z branży metalowej, mechanicznej oraz odlewniczej.

Na spotkaniu zaprezentowano stan przygotowań utworzenia Centrum Kształcenia Praktycznego w Kielcach, ze szczególnym uwzględnieniem pracowni do praktycznej nauki zawodu. Prowadzący spotkanie Dyrektor CKP w swoim wystąpieniu oprócz zachęcenia przedstawicieli firm do tworzenia klas patronackich i współpracy,  przedstawił również założenia nowej inicjatywy CK Technik oraz kieleckich szkół zawodowych, której celem jest przywrócenie założeń dualnego systemu kształcenia zawodowego na gruncie kieleckim.

W trakcie gorącej dyskusji uczestnicy spotkania podkreślali olbrzymią rolę odpowiedniego dopasowania umiejętności i wykształcenia młodych ludzi do zapotrzebowania i wymagań rynku pracy.

- Inicjatywa powstania Centrum Kształcenia Praktycznego w Kielcach jest niezwykle ważna dla przedsiębiorców. Z pewnością wspomoże szkoły zawodowe w procesie praktycznej nauki zawodu, a nam przedsiębiorcom da w rezultacie wykwalifikowanego pracownika, który miał możliwość praktycznej nauki w Centrum na nowoczesnym sprzęcie- stwierdził Pan Grzegorz Banaś, Prezes Zarządu UTECH TECHNICS.

Jak podkreśliła Magdalena Borońska, Kierownik Działu Personalnego i Biura Zarządu AEBI Schmidt Polska Sp. z o. o., niezmiernie ważnym aspektem, który wymaga dopracowania jest poprawienie współpracy na linii szkoła-uczniowie-rodzice oraz jak ważne jest udzielanie młodym ludziom pomocy w zakresie wyboru ścieżki edukacji i zawodu poprzez wizyty w miejscach pracy oraz doradztwo zawodowe.

Z kolei przedstawiciele NSK Bearings Polska S.A., jednego z największych pracodawców w Kielcach zwracali uwagę na zwiększające się zapotrzebowanie na nowych pracowników związane z rozwojem przedsiębiorstwa i coraz większą liczbą zamówień. Podkreślali konieczność szybkiego przygotowania przez system edukacji nowych absolwentów szkół zawodowych, którzy będą w stanie realizować nie tylko bieżącą produkcję, ale również zastąpią pracowników odchodzących na emeryturę.

 

Spotkanie realizowane w ramach projektu: pn.: „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Oś 8 – Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo, Poddziałanie 8.5.1 Podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz wsparcie na rzecz tworzenia i rozwoju CKZiU.

Europejski Fundusz społeczny